W kosmosie, tak jak możesz się tego spodziewać, grawitacja jest słabsza niż na Ziemi. Jednakże, różnica ta jest dość minimalna; astronauci na pokładzie ISS doświadczają około 10% mniej grawitacji niż my na Ziemi. Więc czemu ISS nie spada? Dlaczego astronauci po prostu fruwają w środku?
Żeby to zrozumieć, musisz najpierw zrozumieć czym jest orbita. Żeby wyjaśnić to w prosty sposób, użyję tego obrazka z armatą Newtona:
Koncepcja jest dosyć prosta. Jeśli pozwolisz czemuś spadać, to spada. Jeśli czymś rzucisz, to spada po krzywej. Ponieważ Ziemia jest okrągła, możliwe jest "rzucenie" czegoś z taką prędkością, że "spadnie" dookoła Ziemi, bo krzywa po której spada równa się krzywiźnie Ziemi. Właściwie, astronauci na pokładzie ISS, jak i sama ISS, spadają bez uderzania w Ziemię, bo lecą do przodu tak szybko. Aby to osiągnąć, muszą poruszać się z prędkością 7800 m/s.
Jak możesz zauważyć na obrazku, jeśli będziesz poruszać się szybciej, możesz podnieść przeciwny punkt swojej orbity albo nawet uciec z Ziemi. Prędkość pojazdu kosmicznego jest kluczowa dla kształtu i wysokości jego orbity.