Krótki artykuł wyjaśniający, czym tak naprawdę jest orbita.

Czym jest orbita?

Aktualizacja: poniedziałek, 11 grudnia 2017 16:09

W kosmosie, tak jak możesz się tego spodziewać, grawitacja jest słabsza niż na Ziemi. Jednakże, różnica ta jest dość minimalna; astronauci na pokładzie ISS doświadczają około 10% mniej grawitacji niż my na Ziemi. Więc czemu ISS nie spada? Dlaczego astronauci po prostu fruwają w środku?

Żeby to zrozumieć, musisz najpierw zrozumieć czym jest orbita. Żeby wyjaśnić to w prosty sposób, użyję tego obrazka z armatą Newtona:

Koncepcja jest dosyć prosta. Jeśli pozwolisz czemuś spadać, to spada. Jeśli czymś rzucisz, to spada po krzywej. Ponieważ Ziemia jest okrągła, możliwe jest "rzucenie" czegoś z taką prędkością, że "spadnie" dookoła Ziemi, bo krzywa po której spada równa się krzywiźnie Ziemi. Właściwie, astronauci na pokładzie ISS, jak i sama ISS, spadają bez uderzania w Ziemię, bo lecą do przodu tak szybko. Aby to osiągnąć, muszą poruszać się z prędkością 7800 m/s.

Jak możesz zauważyć na obrazku, jeśli będziesz poruszać się szybciej, możesz podnieść przeciwny punkt swojej orbity albo nawet uciec z Ziemi. Prędkość pojazdu kosmicznego jest kluczowa dla kształtu i wysokości jego orbity.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl