Ostatnia aktualizacja: czwartek, 4 lipca 2019 10:45
Starlink – budowana przez firmę SpaceX konstelacja satelitarna, której celem jest świadczenie usług dostępu do Internetu na całej Ziemi. Docelowo system ma liczyć blisko 12000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX konstelacja satelitarna, mająca świadczyć usługi dostępu do Internetu na całej Ziemi. Jej celem jest objęcie zasięgiem miejsc, w których obecnie dostęp do sieci nie jest możliwy lub jest mocno ograniczony. Dodatkowo, ze względu na zakładane parametry, ma ona stanowić konkurencję dla operatorów naziemnych. W perspektywie długoterminowej przychody ze świadczenia usług satelitarnych mają pomóc firmie SpaceX w realizacji jej planów marsjańskich.

Od momentu ogłoszenia planów związanych z dostarczaniem satelitarnych usług dostępu do Internetu w 2015 roku, w projekcie wprowadzono kilka zmian. Obecnie z wniosków SpaceX złożonych do Federalnej Komisji Łączności (ang. Federal Communications Commission – FCC) i wydanych pozwoleń wynika, że docelowo cały system ma liczyć 11927 satelitów rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości od 335 km do 1325 km.

Docelowe parametry konstelacji satelitarnej Starlink

Licencje wydane przez FCC wymagają, aby 50% z 4409 satelitów działających na wysokości od 550 km do 1325 km zostało umieszczonych na orbicie i rozpoczęło świadczenie usług do 29 marca 2024 roku. Reszta powinna zostać uruchomiona do 29 marca 2027 roku. Z kolei 50% z 7518 satelitów mających pracować na wysokości około 340 km ma zostać uruchomionych do 19 listopada 2024 roku, a pozostałe 50% do 19 listopada 2027 roku.

W początkowej fazie planowane jest wyniesienie na orbitę 1584 satelitów mających pracować na wysokości 550 km. W pierwszym etapie budowy konstelacji wykorzystane zostaną satelity nieposiadające wszystkich docelowych funkcji. Przykładowo zamiast komunikacji laserowej pomiędzy satelitami na orbicie, wykorzystane zostanie pasmo Ku (10,7 – 14,5 GHz). To samo pasmo będzie używane do komunikacji ze stacjami naziemnymi oraz terminalami użytkowymi. Ma to uprościć budowę i przyspieszyć uruchomienie usług. Dopiero w następnych generacjach satelitów użyte zostaną użyte chipsety wspierające komunikację w paśmie Ku i Ka (10,7 – 30 GHz). Z kolei satelity mające działać na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej (335 – 345 km) będą pracować w paśmie V (37,5 – 52,4 GHz). 

60 satelitów Starlink przygotowanych do wyniesienia na orbitę (Źródło: SpaceX)W lutym 2018 roku firma SpaceX umieściła na orbicie dwa satelity testowe Tintin A oraz Tintin B. Zostały one wyniesione jako dodatkowy ładunek podczas startu rakiety Falcon 9 z misją PAZ. Zebrane dzięki nim dane pozwoliły na zaprojektowanie pierwszych produkcyjnych satelitów, które zostały wyniesione na orbitę 24 maja 2019. Ważące 227 kg satelity wyposażone są w panel słoneczny dostarczający energię elektryczną, szukacz gwiazd umożliwiający orientację w przestrzeni kosmicznej oraz napędzane kryptonem silniki Halla, pozwalające na wykonywanie manewrów orbitalnych, a także deorbitację po zakończeniu kilkuletniej misji. Podczas pierwszego startu za jednym razem wystrzelonych zostało 60 satelitów. Z pozwoleń wydanych firmie SpaceX przez Narodową Administrację ds. Oceanów i Atmosfery (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) wynika, że każdy satelita jest też wyposażony w kamerę niskiej rozdzielczości, pozwalającą na wykonywanie czarno-białych zdjęć zarówno Ziemi, jak i samego satelity. 

Krótko po starcie w sieci pojawiły się nagrania przedstawiające przeloty grupy satelitów Starlink. Wywołało to dyskusję głównie wśród astronomów, którzy obawiają się, że docelowa konstelacja mocno utrudni obserwacje nocnego nieba. Elon Musk poinformował, że satelity w większości nie powinny być widoczne w nocy. Polecił jednak zespołowi pracującemu nad projektem przeanalizowanie możliwości obniżenia odbijalności światła przez kolejne wersje satelitów. 

Następne starty planowane są na kolejne miesiące. Zdaniem Elona Muska do wstępnego uruchomienia usług potrzeba jeszcze sześciu takich misji, a znaczne pokrycie zasięgiem zostanie osiągnięte po kolejnych dwunastu startach, a więc w momencie, kiedy na orbicie znajdzie się 780 satelitów. 

Do testów pierwszych kilkudziesięciu satelitów wykorzystane zostanie maksymalnie 256 terminali zainstalowanych na dachach pięciu budynków w czterech miastach w stanie Waszyngton – Seattle, Redmond, Bellevue oraz Burien. Waszyngton został wybrany dlatego, że właśnie tam znajdują się główne ośrodki SpaceX odpowiedzialne za projektowanie, produkcję i testy satelitów Starlink.

Miesiąc po przeprowadzeniu pierwszej misji Starlink, SpaceX wydało oświadczenie dotyczące stanu konstelacji. Wynika z niego, że 57 satelitów jest w stałej komunikacji ze stacjami naziemnymi. 45 z nich znajduje się już na docelowej orbicie. Kolejne 5 jest w trakcie podnoszenia orbity, a następne 5 jest do tego przygotowywanych. Dwa satelity są celowo deorbitowane, aby zasymulować typowy koniec misji. Trzy ostatnie satelity nie komunikują się już ze stacjami naziemnymi i zostaną naturalnie zdeorbitowane przez szczątkową atmosferę występującą na wysokości, na której się znajdują. Kolejnym etapem będą testy konstelacji polegające na przesyłaniu filmów i graniu w gry wymagające dużej przepustowości i niskich opóźnień. 

Ze względu na rozmiary konstelacji, duży nacisk kładziony jest na ograniczenie ilości kosmicznych śmieci, mogących powstawać po zakończeniu pracy satelitów. Biorąc jednak pod uwagę, że satelity będą umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej, to nawet te, które ulegną awarii, zostaną w stosunkowo krótkim czasie zdeorbitowane dzięki szczątkowej atmosferze sięgającej tej wysokości. Z informacji opublikowanych przez firmę SpaceX wynika, że obecna generacja satelitów składa się z komponentów, które w 95% ulegną zniszczeniu podczas wejścia w atmosferę. Kolejna wersja konstrukcji ma zostać zbudowana w ten sposób, aby w całości ulegała ona dezintegracji podczas powrotu na Ziemię. W związku tym, pomimo zastosowania silników o bardzo niskim ciągu, które nie pozwalają na precyzyjne wyznaczenie miejsca deorbitacji, wchodzące w atmosferę satelity nie powinny zagrażać ludności.

Z analiz przeprowadzonych na prośbę Federalnej Komisji Łączności wynika, że w przypadku awarii i braku kontroli nad satelitą bezpośrednio po dotarciu na orbitę o wysokości 350 km, ryzyko jego kolizji z obiektem o średnicy powyżej 10 cm wynosi od 0,000000114 do 0,000000303, co jest wartością znacznie poniżej standardu ustanowionego przez NASA, wynoszącego 0,001. Nawet w przypadku awarii wszystkich 1584 satelitów umieszczonych na orbicie o wysokości 550 km, łączne ryzyko kolizji wynosi około 0,00048, co wciąż oznacza mniej niż połowę dopuszczalnej wartości. 

Zdaniem dyrektor operacyjnej SpaceX Gwynne Shotwell budowa konstelacji będzie kosztować co najmniej 10 miliardów dolarów. Poza samą masową produkcją satelitów kluczowym elementem obniżenia kosztów ma być wielokrotne używanie rakiet – zarówno pierwszych stopni, jak i aerodynamicznych osłon ładunku, które chronią satelity w czasie lotu przez atmosferę ziemską podczas startu.

Źródła: FCC (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8)SpaceX (1), (2) NASASpaceflight.comNOAA, Michael Sheetz

Najbliższy start
Starlink-1
Data 17 października 2019
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl