Impuls właściwy jest impulsem na jednostkę wagi paliwa. W kontekście rakiet, impuls jest ciągiem przyłożonym przez czas. Jeden niuton ciągu, przyłożony przez jedną sekundę, daje niutonosekundę impulsu.

Impuls właściwy

Aktualizacja: piątek, 15 grudnia 2017 17:42

Kiedy fizyk mówi ci, że coś jest “właściwe”, to ma na myśli to, że jest to jednostka podzielona przez coś innego. Impuls właściwy jest impulsem na jednostkę wagi paliwa. W kontekście rakiet, impuls jest ciągiem przyłożonym przez czas. Jeden niuton ciągu, przyłożony przez jedną sekundę, daje niutonosekundę impulsu.

Znaczenie impulsu w rakietach powinno być oczywiste: sam ciąg jest nic nie znaczącą jednostką, jeśli chcemy gdzieś polecieć. Ciąg mówi nam o tym, jak mocno silnik może popchnąć, ale silnik musi pchać przez jakiś czas, żeby gdziekolwiek polecieć. A to, jak długo może pchać, zależy od tego, ile ma paliwa. Jeśli ma nieskończoną ilość paliwa, może utrzymywać włączony silnik przez nieskończony czas; to oczywiste. Ale jeśli ma skończoną ilość paliwa, to jak długo silnik może działać? To zależy od silnika.

I tutaj pojawia się impuls właściwy. Impuls właściwy to to, ile impulsu — ciąg przez czas — otrzymujesz z danej masy paliwa. Jeśli masz tysiąc kilogramów paliwa i powoduje to, że silnik daje kiloniutona ciągu przez trzy sekundy, to twój silnik ma impuls właściwy wynoszący 3000 niutonosekund na tysiąc kilogramów lub 3 niutonosekundy na kilogram.

Najczęściej stosowaną jednostką impulsu właściwego jest sekunda, ponieważ mogą ją stosować zarówno ci, którzy używają systemu metrycznego, jak i imperialnego.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl