Ostatnia aktualizacja: piątek, 15 grudnia 2017 17:42
Impuls właściwy jest impulsem na jednostkę wagi paliwa. W kontekście rakiet, impuls jest ciągiem przyłożonym przez czas. Jeden niuton ciągu, przyłożony przez jedną sekundę, daje niutonosekundę impulsu.

Impuls właściwy

Kiedy fizyk mówi ci, że coś jest “właściwe”, to ma na myśli to, że jest to jednostka podzielona przez coś innego. Impuls właściwy jest impulsem na jednostkę wagi paliwa. W kontekście rakiet, impuls jest ciągiem przyłożonym przez czas. Jeden niuton ciągu, przyłożony przez jedną sekundę, daje niutonosekundę impulsu.

Znaczenie impulsu w rakietach powinno być oczywiste: sam ciąg jest nic nie znaczącą jednostką, jeśli chcemy gdzieś polecieć. Ciąg mówi nam o tym, jak mocno silnik może popchnąć, ale silnik musi pchać przez jakiś czas, żeby gdziekolwiek polecieć. A to, jak długo może pchać, zależy od tego, ile ma paliwa. Jeśli ma nieskończoną ilość paliwa, może utrzymywać włączony silnik przez nieskończony czas; to oczywiste. Ale jeśli ma skończoną ilość paliwa, to jak długo silnik może działać? To zależy od silnika.

I tutaj pojawia się impuls właściwy. Impuls właściwy to to, ile impulsu — ciąg przez czas — otrzymujesz z danej masy paliwa. Jeśli masz tysiąc kilogramów paliwa i powoduje to, że silnik daje kiloniutona ciągu przez trzy sekundy, to twój silnik ma impuls właściwy wynoszący 3000 niutonosekund na tysiąc kilogramów lub 3 niutonosekundy na kilogram.

Najczęściej stosowaną jednostką impulsu właściwego jest sekunda, ponieważ mogą ją stosować zarówno ci, którzy używają systemu metrycznego, jak i imperialnego.

Wkrótce
2020-08-03 15:00
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, dzisiejsze okno testowe otwarte jest do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-06 07:33
Starlink-10
Data 6 sierpnia 2020
Godzina 07:33 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl