Warunki pogodowe, które powodują odwołanie startu
To wkurzające, kiedy start jest odwoływany przez pogodę. Dzieje się tak jednak z bardzo ważnego powodu. Zasadniczo budowa rakiety i planowanie misji to kwestia lat, przesunięcie startu ze względu na pogodę, to kwestia dni. Nie warto więc odpalać rakiety przy niekorzystnych warunkach. Należy wyeliminować wszystkie zmienne, które mogą sprawiać problemy. Jest to podobne do sytuacji, kiedy rakieta mogłaby wystartować z niedziałającą jakąś częścią, jednak powoduje to wzrost ryzyka niepowodzenia misji. Trzeba więc naprawić wszystkie wadliwe elementy przed startem. Oto kilka powodów, dla których start może zostać przesunięty:
-
Trwały wiatr na wysokości 49 m, przekraczający prędkość 56 km/h. Rakieta, mimo że jest masywna, ma też dużą powierzchnię. Silny wiatr może mocno zepchnąć ją z kursu, co z kolei oznacza więcej spalonego paliwa na korekty, lub nieosiągnięcie odpowiedniej orbity. Odpowiednio silny wiatr może zepchnąć rakietę na elementy konstrukcyjne platformy startowej i spowodować spore zniszczenia.
-
Trudne warunki na dużych wysokościach, m.in. uskoki wiatru, mogące sprawiać problemy ze sterowaniem rakiety. Nie zostało dokładnie opisane, co sprawia, że to kryterium jest używane do odwołania startu. Prawdopodobnie oznacza to, że rakieta może zostać zepchnięta z kursu oraz że nie jest zaprojektowana, aby latać przy silnych wiatrach, przekraczających jakieś konkretne wartości. Rakieta leci szybko przez atmosferę i może nie być w stanie odpowiednio szybko zrekompensować zmian wywołanych przez wiatr.
-
Warstwa chmur grubsza niż 1400 m, mogąca powodować zamarzanie. Nikt nie chce, aby lód osadzał się na rakiecie lub jej elementach sterujących. Lód jest ciężki i mocno przeszkadza obiektom latającym.
-
Platforma startowa znajduje się w odległości 19 km od chmur kłębiastych (cumulusów), które mogą powodować zamarzanie. Nie należy przelatywać przez cumulusy, w których często występują silne prądy wznoszące. Mogłoby to mocno znieść rakietę z kursu lub nawet uszkodzić jej strukturę.
-
Platforma startowa znajduje się w odległości 19 km od granicy burzy, która w ciągu ostatnich 30 minut wytwarzała pioruny lub w odległości 19 km od burzowego kowadła chmurowego.