ESA Euclid

Aktualizacja: niedziela, 2 lipca 2023 21:52 (edytuj)
Numer misji #248  
Data 1 lipca 2023, 17:12 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe ESA Euclid Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania ASOG
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1080.2
Ładunek Euclid
Masa ładunku 1921 kg
Docelowa orbita Punkt libracyjny L2 w układzie Ziemia–Słońce
Klient ESA
ESA Euclid

Testy teleskopu Euclid podczas przygotowań do startu (Źródło: ESA-Manuel Pedoussaut)Euclid to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie struktury i ewolucji Wszechświata. W punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia–Słońce, około 1,5 miliona kilometrów od naszej planety, umieszczony zostanie teleskop kosmiczny, który stworzy mapę wielkoskalowych struktur Wszechświata obejmującą ponad jedną trzecią nieba. Pomoże on ustalić, jak Wszechświat się rozszerzał, jak z czasem powstawały jego struktury oraz jaki był w tym udział grawitacji, ciemnej energii i ciemnej materii. Ma to być możliwe poprzez pomiar kształtu oraz przesunięcia ku czerwieni miliardów galaktyk odległych od nas nawet o 10 miliardów lat świetlnych.

Logo misji przygotowane przez ESA (Źródło: ESA)Teleskop Euclid to pojazd o rozmiarach 4,5 metra na 3,1 metra wyposażony w teleskop Korscha o średnicy 1,2 metra operujący w świetle widzialnym oraz bliskiej podczerwieni.  Pojazd ma pracować przez co najmniej sześć lat na orbicie halo wokół punktu L2, na którą dotrze około 30 dni po starcie. Orbita została dobrana w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki pracy dla teleskopu – niski poziom promieniowania, co jest konieczne dla odpowiedniej pracy bardzo czułych instrumentów, oraz bardzo stabilne warunki obserwacyjne, z dala od powodującego zakłócenia układu Ziemia–Księżyc. Dodatkowo, w porównaniu do alternatywnych orbit zużycie paliwa na utrzymanie stabilnej orbity będzie niewielkie.

Euclid miał być pierwotnie wystrzelony na orbitę na szczycie rosyjskiej rakiety Sojuz, jednakże Rosja odwołała wszystkie europejskie starty w odpowiedzi na sankcje nałożone na ten kraj po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. W związku z tym ESA zdecydowała się wykupić start przy pomocy rakiety Falcon 9.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl