TRACERS

Aktualizacja: wtorek, 22 lipca 2025 09:46 (edytuj)
2025-07-22 20:13
Numer misji #531  
Data 22 lipca 2025, 20:13 czasu polskiego
Okno startowe 57 minut
Miejsce startu VSFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VSFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 4
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1081.16
Ładunek TRACERS A, TRACERS B, Bard, Epic Athena, REAL, Skykraft 4, LIDE
Masa ładunku ok. 700 kg
Docelowa orbita polarna (LEO)
Klient NASA, Skykraft, Tyvak International
TRACERS

TRACERS (ang. Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites) to należąca do NASA para identycznych satelitów, które poruszając się na orbicie jedna za drugą będą badać zjawisko rekoneksji magnetycznej i jego wpływ na ziemską atmosferę. Zjawisko to występuje, kiedy wiatr słoneczny oddziałowuje na ziemskie pole magnetyczne. Misja ma pomóc w zrozumieniu tego procesu i lepszym przygotowaniu się na wpływ aktywności słonecznej na Ziemię. Satelity zostaną umieszczone na orbicie polarnej, jako że będą prowadzić swoje badania w okolicach biegunów, gdzie linie pola magnetycznego Ziemi łączą się z liniami pola magnetycznego wiatru słonecznego.

Na szczycie rakiety znajdzie się także kilka ładunków dodatkowych:

  • Bard, należący do NASA satelita, który ma zademonstrować możliwość komunikacji pomiędzy satelitami rządowymi i komercyjnymi pracujących w różnych systemach.
  • Epic Athena, satelita będący efektem współpracy pomiędzy firmą NovaWurks, NASA, NOAA i Siłami Powietrznymi USA, który za pomocą małego teleskopu ma mierzyć energię słoneczną absorbowaną i odbijaną przez Ziemię, co ma wspomóc badanie zmian klimatu. Satelita jest przede wszystkim demonstratorem technologii.
  • REAL (ang. Relativistic Electron Atmospheric Loss), należący do Dartmouth College cubesat 3U, który ma badać zjawisko ucieczki elektronów i protonów z pasów Van Allena wokół Ziemi.
  • Skykraft 4, satelita budowanej przez australijską firmę Skykraft konstelacji, która ma umożliwiać komunikację pomiędzy pilotami samolotów i kontrolą lotów na całym świecie.
  • LIDE, cubesat 12U zbudowany przez firmę Tyvak dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który ma przetestować platformę łączności 5G.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl