Falcon 9 o numerze seryjnym F9-024, który wyniósł na orbitę satelitę JCSAT-14, a następnie wylądował na barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim, prawdopodobnie już nie poleci ze względu na uszkodzenia, jakich doznał podczas lądowania.

F9-024 już raczej nigdzie nie poleci i kolejne próby odzyskiwania osłon ładunku

poniedziałek, 16 maja 2016 12:22 (edytuj)
F9-024 już raczej nigdzie nie poleci i kolejne próby odzyskiwania osłon ładunku

Jak wynika z tweetów Elona Muska, odzyskany Falcon z ostatniej misji z satelitą JCSAT-14 już raczej nigdzie nie poleci. Ze względu na wysokie przeciążenia, spowodowanych lotem na orbitę geostacjonarną, rakieta doznała sporych uszkodzeń, co można zobaczyć również na zdjęciach opublikowanych przez SpaceX.

To nie oznacza jednak, że rakieta do niczego się nie przyda. Pewne części będzie można wymontować, a sam booster przejdzie serię najcięższych testów, które pokażą jak bardzo używana rakieta jest wytrzymała. Dzięki temu nie trzeba będzie robić takich samych testów z innymi odzyskanymi boosterami, które są w lepszej kondycji. Z tweetów Elona wynika również, że na podstawie danych z tak trudnych lądowań, Falcony zostaną w przyszłości jakoś wzmocnione. Jak można też zauważyć na zdjęciu od SpaceX, Falcon z misji CRS-8 ma wymontowane silniki co może oznaczać, że Merliny przechodzą testy i są przygotowywane do następnej misji, prawdopodobnie z satelitą SES-10.

Wiadomo też już, że SpaceX kolejny raz próbowało odzyskać osłony ładunku, lecz firma nie podaje zbyt wiele informacji na ten temat. Samo odzyskiwanie owiewek może zaoszczędzić SpaceX sporo pieniędzy i czasu, ponieważ ich produkcja jest czasochłonna i droga, ze względu na używane do tego materiały. Z dostępnych informacji na temat procedury odzyskiwania osłon wynika, że miałyby one na początku używać RCS-ów, potem opadać na spadochronach, a następnie byłyby łapane przez helikoptery.

Źródła:
https://twitter.com/elonmusk/status/731984739012251648
https://twitter.com/elonmusk/status/732041468085342210
https://twitter.com/elonmusk/status/732042627445460992

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl