poniedziałek, 30 października 2017 21:16 Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A na Florydzie 30 października, o 20:34 czasu polskiego (19:34 UTC) i wyniosła na orbitę satelitę Koreasat-5A. Pierwszy stopień rakiety wylądował na OCISLY.

Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę Koreasat-5A

Szesnasta tegoroczna misja SpaceX zakończyła się. Falcon 9 wyniósł na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę Koreasat-5A. Rakieta wystartowała o godzinie 20:34 czasu polskiego (19:34 UTC) z historycznej platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Pierwszy stopień rakiety wylądował na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Ważący 3500 kg satelita został zbudowany przez Thales Alenia Space na zlecenie firmy KT Sat. Będzie służył mieszkańcom m.in. Korei i Japonii, dostarczając im usługi dostępu do Internetu oraz komunikacji. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety niecałe 36 minut po starcie. Teraz wykona serię manewrów, dzięki którym dotrze na orbitę geostacjonarną, gdzie po przetestowaniu rozpocznie pracę. Jego żywotność przewidziana jest na co najmniej 15 lat. 

Kilka minut po starcie rozpoczął się proces powrotu pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na Ziemię. Około czterech minut po separacji pierwszego i drugiego stopnia rozpoczął się tzw. entry burn, czyli odpalenie trzech silników Merlin w boosterze. Jego celem jest spowolnienie rakiety podczas wchodzenia w atmosferę ziemską, aby nie została zniszczona. Ostatnie odpalenie, tym razem jednego silnika pierwszego stopnia, miało miejsce chwilę przed lądowaniem, nieco ponad osiem minut po starcie. Pozwoliło to na ostateczne spowolnienie rakiety i precyzyjne nakierowanie jej na platformę Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Było to dziewiętnaste udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
Starlink-1
Data 17 października 2019
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Wkrótce
2019-08-27 16:30
Zakończenie misji CRS-18

Na wtorek 27 sierpnia zaplanowano zakończenie misji CRS-18, w ramach której statek towarowy Dragon dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną sprzęt do eksperymentów naukowych, części zamienne i zapasy dla astronautów, a także drugi adapter dokujący, z którego będą korzystać statki załogowe. Odłączenie kapsuły od ISS zaplanowano na godzinę 16:56 czasu polskiego (14:56 UTC). Proces ten będzie można śledzić na żywo na NASA TV od godziny 16:30 czasu polskiego (14:30 UTC). Po kilku godzinach Dragon wróci na Ziemię, gdzie wyląduje w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Kalifornii. Na pokładzie statku znajdzie się ładunek powrotny o masie około 1500 kg. 

Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl