Firma ispace ogłosiła, że wybrała SpaceX do przeprowadzenia swoich dwóch misji księżycowych. Misje, które nazywane są HAKUTO-R, mają odbyć się w latach 2020 oraz 2021. 

Japońska firma ispace wybrała SpaceX do przeprowadzenia misji księżycowych

środa, 26 września 2018 21:21 (edytuj)
Artystyczna wizja przedstawiająca lądowanie na Księżycu (Źródło: ispace)
Artystyczna wizja przedstawiająca lądowanie na Księżycu (Źródło: ispace)
Artystyczna wizja przedstawiająca lądowanie na Księżycu (Źródło: ispace) Artystyczna wizja przedstawiająca lądowanie na Księżycu (Źródło: ispace)

Firma ispace ogłosiła, że wybrała SpaceX do przeprowadzenia swoich dwóch misji księżycowych. Misje, które nazywane są HAKUTO-R, mają odbyć się w latach 2020 oraz 2021. 

Pierwsza z misji będzie polegać na dostarczeniu na orbitę Srebrnego Globu ważącego 550 kg orbitera. Została ona zaplanowana na drugą połowę 2020 roku. Druga misja, w skład której ma wejść lądownik i łazik o łącznej masie 1400 kg, jest w tej chwili planowana na rok 2021. Zarówno orbiter jak i lądownik mają lecieć jako dodatkowe ładunki na pokładzie rakiet Falcon 9. 

Jak zaznaczył dyrektor ispace, Takeshi Hakamada, SpaceX zostało wybrane nie tylko ze względu na niską cenę, ale także ze względu na częstotliwość startów. Pozwoli to na większą elastyczność przy wyborze dokładnej daty startu. 

Dwie pierwsze misje mają być demonstratorami technologii. Pozwolą one na sprawdzenie, czy sprzęt zaprojektowany przez ispace poprawnie działa na Księżycu. Następnie firma planuje przeprowadzenie serii komercyjnych lotów, w ramach których zewnętrzne podmioty mogłyby wysłać swoje ładunki na Księżyc na pokładzie lądownika projektowanego przez ispace.

Na potrzeby misji HAKUTO-R zebrano dotychczas ponad 90 milionów dolarów. Aby przeprowadzić kolejne misje, potrzebne będą jednak dodatkowe fundusze. Firma spodziewa się zarobków zarówno z wynoszenia komercyjnych ładunków na Księżyc, jak i od sponsorów. 

Poprzednio łazik, wówczas budowany przez Team Hakuto, miał zostać wysłany na Księżyc wraz z lądownikiem budowanym przez indyjski zespół Team Indus. Oba zespoły uczestniczyły w konkurencji Google Lunar X Prize. Brały w niej udział prywatne drużyny, których zadaniem miało być dostarczenie na powierzchnię Księżyca łazików, które byłyby w stanie przejechać 500 metrów oraz przesłać na Ziemię zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Ostatecznie, ze względu na opóźnienia, start się nie odbył, a konkurs zakończono bez wyłonienia zwycięzcy na początku 2018 roku. Właśnie od Teamu Hakuto pochodzi nazwa misji księżycowych HAKUTO-R. Litera R odnosi się do angielskiego słowa reboot, czyli restartu. 

Źródło: SpaceNews.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl