Zespół badający wypadek (AIT - ang. Accident Investigation Team) robi postępy w analizowaniu nieprawidłowości która wystąpiła 1 września i doprowadziła do utraty Falcona 9 i jego ładunku w kompleksie startowym SLC-40 na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Kolejne oświadczenie SpaceX na temat eksplozji Falcona 9 z satelitą Amos-6

piątek, 28 października 2016 23:43 (edytuj)
Kolejne oświadczenie SpaceX na temat eksplozji Falcona 9 z satelitą Amos-6

Zespół badający wypadek (AIT - ang. Accident Investigation Team) robi postępy w analizowaniu nieprawidłowości która wystąpiła 1 września i doprowadziła do utraty Falcona 9 i jego ładunku w kompleksie startowym LC-40 na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Od czasu wypadku, śledczy ze SpaceX, Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), NASA, Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) i eksperci branżowi pracują metodycznie nad rozległym drzewem analizy błędów, aby zbadać wszystkie możliwe przyczyny. W ramach śledztwa, przeprowadziliśmy testy w naszym ośrodku w McGregor w Teksasie, próbując skopiować w jak najwierniejszy sposób warunki które mogły doprowadzić do wypadku.

Zespół śledczy poczynił znaczący postęp w pracach nad drzewem błędów. Poprzednio zakomunikowaliśmy że śledztwo skupia się na wyłomie w systemie kriogenicznego helu znajdującego się w zbiorniku na ciekły tlen w drugim stopniu rakiety. Źródło wyłomu nie zostało jeszcze ostatecznie potwierdzone, ale uwaga śledczych skupia się coraz bardziej na jednym z trzech kompozytowych zbiorników na sprężony gaz (COPV - ang. composite overwrapped pressure vessel) wewnątrz zbiornika na ciekły tlen. Poprzez kompleksowe testy w Teksasie, SpaceX pokazał że potrafi odtworzyć awarię COPV wyłącznie poprzez modyfikację warunków tankowania helu. Wpływają na to głównie temperatura oraz ciśnienie tankowanego helu.

Wysiłki SpaceX są teraz skupione w dwóch obszarach - znalezieniu dokładnej przyczyny wypadku, oraz opracowaniu udoskonalonego sposobu tankowania helu, który pozwoli niezawodnie tankować Falcona 9. Będąc na tak zaawansowanym etapie śledztwa, planujemy również powrócić do testów pierwszych stopni w Teksasie w nadchodzących dniach, jednocześnie skupiając się na ukończeniu śledztwa. Jest to bardzo ważny krok na ścieżce do powrotu do lotów.

W oczekiwaniu na wyniki śledztwa, kontynuujemy prace nad powrotem do lotów przed końcem roku. Nasze platformy startowe w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie oraz w bazie Sił Powietrznych w Vandenbergu w Kalifornii są w trakcie przygotowań, aby być gotowe na czas.

Oryginalne oświadczenie firmy SpaceX.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl