Wczoraj odbyła się konferencja prasowa firmy SES, do której należy satelita SES-10, który ma zostać wystrzelony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9 z używanym pierwszy stopniem już w najbliższy piątek, o godzinie 00:27 czasu polskiego.
Dowiedzieliśmy się dzięki niej kilku ciekawych rzeczy:
- Dokładna masa satelity to 5281,7 kg.
- Wysoce prawdopodobne jest to, że misja przesunie się o jeden dzień, ponieważ satelita wymaga 13-godzinnego sprawdzenia systemów przed startem już po znalezieniu się na stanowisku startowym.
- Mimo użycia używanej rakiety ubezpieczenie na lot pozostało praktycznie bez zmian.
- Początkowo satelita znajdzie się na subsynchronicznej orbicie (35410 km x 218 km) o inklinacji 26,2º. Docelowa orbita zostanie osiągnięta za pomocą silników chemicznych używanych przez satelitę.
- Firma SES zamówiła u SpaceX loty dla satelitów SES-10, SES-11, SES-14, SES-16. W sierpniu zeszłego roku zdecydowano, że jeden z lotów odbędzie się na wcześniej używanym Falconie 9.
- Pierwszy stopień ma za zadanie dostarczyć drugi stopień wraz z ładunkiem na odpowiednią wysokość i nadać mu dużą prędkość. SpaceX pracuje nad udanym lądowaniem, jednak będzie to bardzo “gorąca misja” ze względu na masę ładunku i docelową orbitę. Jeśli rakieta wyląduje, to firma SES ma dostać jej części w prezencie (nie zostało doprecyzowane o jakie części chodzi).
- Masa ładunku to maksimum tego, co może zostać wyniesione przez rakietę na geosynchroniczną orbitę transferową, aby pierwszy stopień Falcona 9 mógł potem podjąć próbę lądowania.
Źródło: Reddit
Autorem alternatywnego loga misji SES-10 jest użytkownik Reddita /u/Qeng-Ho.