W dniu 25 września NASA ogłosiła, że firma SpaceX została wybrana do wyniesienia w kosmos sondy IMAP, mającej zajmować się badaniem granic heliosfery. Sonda ma zostać wystrzelona na szczycie rakiety Falcon 9 w październiku 2024 roku.

Kontrakt na wystrzelenie misji IMAP dla NASA

sobota, 26 września 2020 03:00 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją DSCOVR (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją DSCOVR (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją DSCOVR (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją DSCOVR (Źródło: SpaceX)

W dniu 25 września NASA ogłosiła, że firma SpaceX została wybrana do wyniesienia w kosmos sondy IMAP (ang. Interstellar Mapping and Acceleration Probe), mającej zajmować się badaniem granic heliosfery. Sonda ma zostać wystrzelona na szczycie rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie w październiku 2024 roku.

Ilustracja przedstawiająca sondę IMAP obserwującą sygnały pochodzące z interakcji wiatru słonecznego z cząstkami z innych gwiazd (Źródło: NASA)Celem sondy IMAP będzie badanie granic heliosfery, czyli rejonu będącego swoistą barierą magnetyczną otaczającą Układ Słoneczny. W rejonie tym strumień cząstek pochodzących ze Słońca, tzw. wiatr słoneczny, zderza się z materiałem pochodzącym z zewnątrz, z innych gwiazd. Sonda IMAP zostanie umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia–Słońce, w odległości ok. 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Będzie ona zbierać i mapować neutralne cząstki, które przedostają się przez granice heliosfery, a także badać procesy stojące u podstaw przyspieszania cząstek w przestrzeni kosmicznej. Misja kierowana jest przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johna Hopkinsa (JHU APL) w stanie Maryland.

Koszt startu oraz pozostałych usług związanych z misją wynosi 109,4 milionów dolarów. W ramach misji IMAP w kosmos wyniesione zostaną również cztery ładunki dodatkowe – sonda Lunar Trailblazer należąca do NASA, sonda SWFO-L1 należąca do amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), a także dwa ładunki heliofizyczne NASA, które mają zostać ogłoszone w przyszłości.

Lunar Trailblazer to sonda, która ma zostać umieszczona na orbicie Księżyca, aby za pomocą instrumentów działających w podczerwieni zbadać obecność wody na Srebrnym Globie, formy, w jakich ona występuje, a także jej ilość i rozmieszczenie.

SWFO-L1 (ang. Space Weather Follow-On L1) to misja mająca badać pogodę kosmiczną. Sonda będzie między innymi obserwować parametry koronalnych wyrzutów masy na Słońcu oraz mierzyć parametry wiatru słonecznego. Tak jak sonda IMAP, również zostanie ona umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia–Słońce.

Źródła: NASA, Caltech, Gunter's Space Page (1), (2)

Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość ponad 12 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start prawdopodobnie odbędzie w tym tygodniu, dokładniejszy termin nie jest obecnie znany.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl