SpaceX po raz siódmy w tym roku przeprowadziło udaną misję. Tym razem rakieta Falcon 9 wyniosła w kosmos statek transportowy Dragon z zapasami i sprzętem do eksperymentów naukowych dla astronautów przebywających na ISS.

Misja CRS-11 zakończona sukcesem

sobota, 3 czerwca 2017 23:36 (edytuj)
Misja CRS-11 zakończona sukcesem

SpaceX po raz siódmy w tym roku przeprowadziło udaną misję. Tym razem na szczycie rakiety Falcon 9 wyniesiono w kosmos statek transportowy Dragon z zapasami i sprzętem do eksperymentów naukowych dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start odbył się 3 czerwca, o godzinie 23:07 czasu polskiego (21:07 UTC). Rakieta została wystrzelona z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Wcześniej start planowano na 1 czerwca, jednak ze względu na trudne warunki atmosferyczne, a dokładniej burze w okolicy platformy startowej, zdecydowano się odwołać próbę i przesunąć start o 48 h.

Falcon 9 wyniósł na niską orbitę okołoziemską towarową kapsułę Dragon. W sumie na jego pokładzie znalazło się ponad 2700 kg zapasów i sprzętu naukowego. W bagażniku kapsuły znajdowały się m.in. NICER, urządzenie do badania gwiazd neutronowych, demonstrator technologii ROSA, której celem jest stworzenie wytrzymałych paneli słonecznych, które można ciasno upakować podczas startu oraz MUSES, platforma do prowadzenia obserwacji Ziemi z kosmosu. CRS-11 jest jedenastą misją firmy SpaceX w ramach programu Commercial Resupply Services, którego celem jest wykorzystywanie statków prywatnych firm do transportu zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Teraz kapsuła rozpocznie serię manewrów, aby ostatecznie dotrzeć na ISS 5 czerwca, kiedy to zostanie złapana przez robotyczne ramię Canadarm-2 i zacumowana do stacji. Proces cumowania będzie można oglądać na żywo na NASA TV od godziny 14:30 czasu polskiego (12:30 UTC).

Warto dodać, że jest to pierwsza misja, podczas której wykorzystana została kapsuła Dragon, która wcześniej była już w kosmosie, konkretnie podczas misji CRS-4 w 2014 roku. Wtedy, podczas 34-dniowego pobytu w kosmosie, dostarczyła ponad 2200 kg zaopatrzenia na ISS. Przygotowania tego statku do misji CRS-11 wymagały m.in. wymiany baterii oraz osłony termicznej. Moduł ciśnieniowy, instalacja elektryczna oraz silniki manewrowe pozostały te same. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to SpaceX ma nadzieję na coraz częstsze wykorzystywanie używanych kapsuł, a w przyszłości zaprzestanie produkcji tej wersji statku. Zastąpić go ma druga wersja Dragona, która będzie używana zarówno w wersji towarowej jak i załogowej. Zanim to jednak nastąpi, należy kilkakrotnie przetestować używane statki w locie. Podczas następnej misji (CRS-12) ma zostać wykorzystana nowa kapsuła.

CRS-11 to kolejna misja, podczas której udało się odzyskać pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Chwilę po separacji drugiego stopnia, silniki pierwszego zostały odpalone w celu odwrócenia rakiety i skierowania jej w stronę miejsca lądowania. Następnie, około 6 minut po starcie silniki pierwszego członu zostały odpalone ponownie, tym razem w celu spowolnienia rakiety podczas wchodzenia w atmosferę. Ostatnie odpalenie silnika miało miejsce podczas lądowania na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Było to jedenaste udane lądowanie pierwszego stopnia Falcon 9 i piąte na lądzie.

Dzisiejsza misja była również setnym startem z historycznej platformy LC-39A, z której startowały misje Apollo oraz STS. Pierwszy raz z tego miejsca wystartowała rakieta Saturn V podczas misji Apollo 4 w listopadzie 1967.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl