SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. 1 maja 2017, o 13:15 czasu polskiego (11:15 UTC) rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę NROL-76 a jej pierwszy stopień wylądował bezpiecznie na Landing Zone 1.

Misja NROL-76 zakończona powodzeniem

poniedziałek, 1 maja 2017 13:32 (edytuj)
Misja NROL-76 zakończona powodzeniem

SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. 1 maja 2017 rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę NROL-76 dla Narodowego Biura Rozpoznania (National Reconnaissance Office – NRO). Start odbył się o godzinie 13:15 czasu polskiego (11:15 UTC) z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Początkowo start był planowany na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC) 30 kwietnia, jednak na około dwie godziny przed startem został on przesunięty o 15 minut. Następnie, na 52 sekundy przed startem odliczanie zostało wstrzymane. Problemem okazał się czujnik w pierwszym stopniu rakiety. W związku z tym start przesunięto o 24 godziny, a wadliwy czujnik został w tym czasie wymieniony. 1 maja godzina startu po raz kolejny została przesunięta o 15 minut, na 13:15 czasu polskiego (11:15 UTC).

Ze względu na charakter misji, masa ładunku i jego orbita docelowa nie jest jawna. Biorąc jednak pod uwagę lądowanie pierwszego stopnia rakiety na Landing Zone 1, można się domyślać, że był to stosunkowo lekki satelita lecący na niską orbitę okołoziemską lub orbitę Mołnia. Jako że ładunek był tajny, transmisja ze startu została przerwana tuż po odrzuceniu osłon aerodynamicznych satelity.

Dalsza część transmisji skupiona była na powrocie boostera na Ziemię. Tuż po separacji stopni uruchomiono trzy silniki pierwszego stopnia w celu jego odwrócenia i skierowania w stronę miejsca lądowania. Nieco ponad 7 minut po starcie trzy silniki pierwszego stopnia ponownie zostały odpalone w celu jego spowolnienia podczas wchodzenia w atmosferę. Następnie, po około dwóch minutach nastąpiło odpalenie środkowego silnika, mające wyhamować rakietę do zera i umożliwić bezpieczne lądowanie. Nogi zostały rozłożone około 10 sekund przed przyziemieniem. Było to dziesiąte udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 i czwarte na lądzie.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl