10 września, o godzinie 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, po czym umieściła na orbicie satelitę Telstar 18 VANTAGE. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Misja Telstar 18 VANTAGE zakończona powodzeniem

poniedziałek, 10 września 2018 07:21 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)

10 września, o godzinie 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, po czym umieściła na orbicie satelitę Telstar 18 VANTAGE. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Była to 60. udana misja Falcona 9. 

Start był kilka razy przesuwany ze względu na burze w okolicach platformy startowej. Ostatecznie udało się rakietę wystrzelić w pierwszej połowie 240-minutowego okna startowego, które miało swój początek o godzinie 05:28 czasu polskiego (03:28 UTC).

Obszar, który zostanie pokryty zasięgiem satelity Telstar 18 VANTAGE (Źródło: Telesat)Tym razem na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) trafił satelita Telstar 18 VANTAGE. Został on zbudowany przez SSL na zlecenie kanadyjskiej firmy Telesat. Część jego możliwości zostanie wykorzystana również przez firmę APSTAR, która opisuje satelitę nazwą APSTAR-5C. Ważący 7060 kg satelita będzie świadczył usługi m.in. mieszkańcom południowo-wschodniej Azji, Australii i innych rejonów Oceanu Spokojnego, a jego czas pracy na orbicie przewidziany jest na co najmniej 15 lat. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 32 minuty po starcie. Docelowo trafi on na orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 138°E.

Podczas tej misji wykorzystano nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 Block 5. Niecałe 9 minut po starcie odbyło się lądowanie boostera na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Telesat (1), Telesat (2), APSTAR, SpaceX (1), SpaceX (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl