poniedziałek, 10 września 2018 07:21 10 września, o godzinie 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, po czym umieściła na orbicie satelitę Telstar 18 VANTAGE. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Misja Telstar 18 VANTAGE zakończona powodzeniem

Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją Telstar 18 VANTAGE (Źródło: SpaceX)

10 września, o godzinie 06:45 czasu polskiego (04:45 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, po czym umieściła na orbicie satelitę Telstar 18 VANTAGE. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Była to 60. udana misja Falcona 9. 

Start był kilka razy przesuwany ze względu na burze w okolicach platformy startowej. Ostatecznie udało się rakietę wystrzelić w pierwszej połowie 240-minutowego okna startowego, które miało swój początek o godzinie 05:28 czasu polskiego (03:28 UTC).

Obszar, który zostanie pokryty zasięgiem satelity Telstar 18 VANTAGE (Źródło: Telesat)Tym razem na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) trafił satelita Telstar 18 VANTAGE. Został on zbudowany przez SSL na zlecenie kanadyjskiej firmy Telesat. Część jego możliwości zostanie wykorzystana również przez firmę APSTAR, która opisuje satelitę nazwą APSTAR-5C. Ważący 7060 kg satelita będzie świadczył usługi m.in. mieszkańcom południowo-wschodniej Azji, Australii i innych rejonów Oceanu Spokojnego, a jego czas pracy na orbicie przewidziany jest na co najmniej 15 lat. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 32 minuty po starcie. Docelowo trafi on na orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 138°E.

Podczas tej misji wykorzystano nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 Block 5. Niecałe 9 minut po starcie odbyło się lądowanie boostera na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Telesat (1), Telesat (2), APSTAR, SpaceX (1), SpaceX (2)

Autorzy

Najbliższy start
SSO-A
Czas startu listopad 2018
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu VAFB SLC-4E 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 15 małych satelitów i 49 cubesatów
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony