Pierwsze komercyjne loty załogowe nieco się opóźnią. NASA opublikowała nowe terminy startów dla SpaceX i Boeinga.

Opóźnienia w programie komercyjnych lotów załogowych

środa, 14 grudnia 2016 00:30 (edytuj)
Opóźnienia w programie komercyjnych lotów załogowych

Na blogu NASA pojawił się wpis, w którym zawarte są nowe daty startów statków załogowych SpaceX i Boeinga, podane przez obie firmy w październiku bieżącego roku. Można się z niego dowiedzieć, że kapsuła Dragon 2 pierwszy raz zostanie wyniesiona na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9 w listopadzie 2017. Będzie to lot bezzałogowy. Pierwszy lot z dwoma astronautami na pokładzie ma mieć miejsce w maju 2018. Dla Boeinga są to odpowiednio czerwiec 2018 i sierpień 2018.

W maju bieżącego roku podawano, że pierwsze loty załogowe mogą odbyć się już pod koniec 2017 roku. Opóźnienie wynosi więc około 6 miesięcy.

Program komercyjnych lotów załogowych ma przywrócić zdolność USA do wynoszenia astronautów ze swojej ziemi. Ostatni raz astronauci polecieli w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych 8 lipca 2011 na pokładzie wahadłowca Atlantis. Był to ostatni lot przed zamknięciem programu promów kosmicznych.

W 2014 roku NASA przyznała SpaceX i Boeingowi kontrakty na transport astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wartość tych kontraktów to maksymalnie 2,6 miliarda dolarów w przypadku SpaceX i 4,2 miliarda dolarów w przypadku Boeinga. SpaceX do tego zadania zaproponowało kapsułę Dragon w wersji załogowej, wynoszoną na szczycie rakiety Falcon 9, a Boeing kapsułę CST-100 Starliner, która ma być wynoszona przy pomocy rakiety Atlas V. Każda z firm miała zagwarantowane co najmniej dwa loty po zakończeniu certyfikacji kapsuł (czyli po locie bezzałogowym i załogowym). Na dzień dzisiejszy NASA zamówiła po dwie “pełnoprawne” misje załogowe od obu firm.

Docelowo Dragon 2 ma lądować przy użyciu silników Super Draco, w podobny sposób jak lądują pierwsze stopnie rakiety Falcon 9. Ze względu na niesprawdzoną technologię, NASA wymaga jednak, aby na początku Dragon lądował przy użyciu spadochronów w oceanie. SpaceX ma jednak nadzieję, że w przyszłości uda się przekonać agencję do lądowania na silnikach. CST-100 Starliner będzie lądować na spadochronach i poduszkach powietrznych na pustyni w stanie Nowy Meksyk lub Utah.

Do lotów testowych programu zakwalifikowano czworo astronautów – Roberta Behnkena, Erica Boe’a, Douglasa Hurleya i Sunitę Williams. Na razie nie wiadomo jednak, którzy astronauci polecą w której kapsule.

Po wprowadzeniu do regularnego użytku komercyjnych środków transportu astronautów, załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostanie zwiększona o jedną osobę, w sumie do siedmiu astronautów. Pozwoli to na znaczne zwiększenie ilości badań i eksperymentów przeprowadzanych na pokładzie kosmicznego laboratorium.

Źródło: NASA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl