piątek, 30 marca 2018 17:39 30 marca, o godzinie 16:13 czasu polskiego (14:13 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, a następnie umieściła na orbicie 10 satelitów Iridium NEXT. Była to piąta z ośmiu misji przeprowadzonych przez SpaceX na zlecenie firmy Iridium. 

Piąta misja dla Iridium zakończona powodzeniem

  Aktualizacja 2 kwietnia, 11:11

Okazało się, że połowa osłony ładunku, której nie udało się złapać przy pomocy statku, wylądowała w całości na oceanie i została sprowadzona na ląd. 

  Aktualizacja 30 marca, 19:04

Jak poinformował Elon Musk za pośrednictwem serwisu Twitter, próba odzyskania osłony ładunku nie powiodła się. Zawiódł kierowany przy pomocy GPS-u spadochron. Połówka osłony, która miała zostać złapana, uderzyła w powierzchnię wody z dużą prędkością. Ruch powietrza generowany przez spadającą osłonę utrudnia sterowanie spadochronem. Firma planuje w najbliższych tygodniach przeprowadzenie prób zrzucania osłon ze śmigłowca, w celu znalezienia rozwiązania problemu.

  Aktualizacja 30 marca, 18:19 – Oświadczenie SpaceX w sprawie przerwania transmisji na żywo

Według najnowszych wytycznych Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA), kamery zainstalowane w drugim stopniu rakiety są traktowane jako system obserwacji Ziemi z kosmosu. W czasie startu z misją Iridium-5 firma SpaceX posiadała jedynie tymczasową licencję, która zabraniała transmitowania obrazu od momentu, w którym drugi stopień osiągnął orbitę. Firma spodziewa się, że tego typu ograniczenia nie będą występować, kiedy uzyska pełną licencję. Nie ma również takiego ograniczenia na następną misję (CRS-14), która zostanie wykonana na zlecenie NASA.

Źródło: Eric Berger

30 marca, o godzinie 16:13 czasu polskiego (14:13 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, a następnie umieściła na orbicie 10 satelitów Iridium NEXT. Była to piąta z ośmiu misji przeprowadzonych przez SpaceX na zlecenie firmy Iridium. 

Na szczycie rakiety znalazło się 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT, które trafiły na orbitę polarną. Docelowo konstelacja ma liczyć 66 aktywnych satelitów. Celem jej budowy jest dostarczanie usług komunikacji głosowej i dostępu do Internetu na całej Ziemi. Oddzielanie satelitów od drugiego stopnia rakiety rozpoczęło się około 57 minut po starcie, a zakończyło 15 minut później. 

Podczas tej misji firma użyła wykorzystany wcześniej pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Ten konkretny egzemplarz brał udział w misji Iridium-3 w październiku 2017. Tym razem nie zdecydowano się na ponowne odzyskanie rakiety. Przeprowadzono jednak symulowane lądowanie na oceanie, które pozwoli zebrać dodatkowe dane i jeszcze bardziej udoskonalić cały proces lądowania i ponownego wykorzystania boosterów. 

Po starcie przeprowadzono próbę odzysku jednej połowy osłony ładunku, która chroni go w czasie lotu przez gęste warstwy atmosfery ziemskiej. Do tego zadania został wykorzystany mocno zmodyfikowany statek Mr. Steven, na pokładzie którego zainstalowano cztery ramiona, na których rozpięto sieć, w którą miała zostać złapana osłona. Na razie nie wiadomo, czy tym razem próba zakończyła się sukcesem.

Podczas tego startu transmisja na żywo została przerwana tuż przez wyłączeniem silnika w drugim stopniu rakiety. Jak poinformował prowadzący relację Michael Hammersley, inżynier materiałowy pracujący w SpaceX, powodem miały być bliżej nieokreślone ograniczenia nałożone przez Narodową Administrację ds. Oceanów i Atmosfery (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA). Jednak według dziennikarzy, którzy zwrócili się z pytaniem o tę sytuację do NOAA, przedstawiciele agencji nie wiedzą nic o tym, jakoby nałożyli na firmę SpaceX jakiekolwiek ograniczenia dotyczące transmisji na żywo. 

Po zakończeniu transmisji wideo, firma relacjonowała kolejne etapy lotu za pośrednictwem Twittera

Pełną transmisję ze startu można zobaczyć poniżej. 

Autorzy

Wkrótce
2020-01-19 14:00
Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu

W ramach testu systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu (ang. In-Flight Abort) sprawdzone zostanie działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC).

Zgodnie z planem po aktywowaniu systemu uruchomione zostaną silniki SuperDraco, które pozwolą kapsule na oddalenie się od rakiety. Kapsuła ma bezpiecznie wrócić na powierzchnię i wylądować przy pomocy spadochronów w wodach Oceanu Atlantyckiego. Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Najbliższy start
2020-01-21 17:59
Starlink-3
Data 21 stycznia 2020
Godzina 17:59 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl