Kampania testowa pierwszego prototypu statku Starship, który jest rozwijany przez SpaceX w Boca Chica w Teksasie, nabiera rozpędu. W środę wieczorem, 3 kwietnia czasu lokalnego, po raz pierwszy uruchomiony został zamontowany w prototypie silnik Raptor zasilany ciekłym metanem i ciekłym tlenem.

Pierwsze uruchomienie silnika w prototypie statku Starship

piątek, 5 kwietnia 2019 09:47 (edytuj)
Test statyczny silnika Raptor w prototypie statku Starship (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Test statyczny silnika Raptor w prototypie statku Starship (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Test statyczny silnika Raptor w prototypie statku Starship (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com) Test statyczny silnika Raptor w prototypie statku Starship (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com)

Kampania testowa pierwszego prototypu statku Starship, który jest rozwijany przez SpaceX w Boca Chica w Teksasie, nabiera rozpędu. W środę wieczorem, 3 kwietnia czasu lokalnego, po raz pierwszy uruchomiony został zamontowany w prototypie silnik Raptor zasilany ciekłym metanem i ciekłym tlenem. Prototyp ma posłużyć do przetestowania technologii niezbędnych do zbudowania pełnej wersji statku Starship, będącego drugim stopniem nowej rakiety marsjańskiej, nad którą obecnie pracuje firma.

W połowie marca, po tym jak statek został przetransportowany na platformę testową, zaobserwowano pierwsze testy tankowania ciekłego metanu i ciekłego tlenu. Następnie w prototypie zamontowano silnik Raptor o numerze seryjnym #2 – pierwszy został uszkodzony podczas testów w ośrodku SpaceX w McGregor w Teksasie. Testy zmierzające do uruchomienia Raptora w statku rozpoczęto 20 marca, kiedy to po raz pierwszy ze względów bezpieczeństwa zamknięto fragment drogi stanowej oraz plaży w okolicach platformy testowej.

W ciągu kilkunastu dni przed pierwszym uruchomieniem silnika testy tankowania statku odbywały się niemal codziennie, kilka razy uruchomiono również generatory gazu (ang. gas generator lub preburner) w silniku. Jak informował Elon Musk, jednym z problemów, przez które kampania testowa się przedłużała, było gromadzenie się lodu w zaworach wstępnych zamontowanych w przewodach paliwowych.

Raptor o numerze seryjnym #3 na stanowisku testowym w ośrodku SpaceX w McGregor w Teksasie (Źródło: Gary Blair dla NSF/L2, NASASpaceFlight.com)Ostatecznie 3 kwietnia w godzinach wieczornych czasu lokalnego udało się uruchomić Raptora. Z nagrania można wywnioskować, że test trwał kilka sekund. Statek nie uniósł się ponad powierzchnię, był to jedynie statyczny test na uwięzi. Elon Musk zakomunikował, że wszystkie systemy działały zgodnie z planem.

W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych testów – prototyp ma docelowo odbywać krótkie loty na wysokość do kilku kilometrów. Jednocześnie w Boca Chica budowana jest druga wersja statku – orbitalny prototyp – a na stanowisku testowym w McGregor w ostatnich dniach zamontowany został kolejny, trzeci już egzemplarz silnika Raptor, który prawdopodobnie zostanie niedługo przetestowany.

Źródła: NASASpaceFlight.com, Chris Bergin, Elon Musk (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl