Zaplanowana na 2018 rok misja Red Dragon, której zadaniem będzie umieszczenie przebudowanej kapsuły kosmicznej Dragon V2 na powierzchni Marsa odbędzie się prawdopodobnie bez udziału jakichkolwiek eksperymentów i sprzętu NASA. Zanim NASA umieści w kapsule Red Dragon sprzęt wart miliony dolarów, chce być pewna że SpaceX potrafi wylądować na Marsie w bezpieczny sposób.

Pierwszy Red Dragon bez sprzętu naukowego NASA

czwartek, 15 grudnia 2016 21:51 (edytuj)
Pierwszy Red Dragon bez sprzętu naukowego NASA

Zaplanowana na 2018 rok misja Red Dragon, której zadaniem będzie umieszczenie przebudowanej kapsuły kosmicznej Dragon 2 na powierzchni Marsa, odbędzie się prawdopodobnie bez udziału jakichkolwiek eksperymentów i sprzętu NASA.

Zanim NASA umieści w kapsule Red Dragon sprzęt wart miliony dolarów, chce być pewna że SpaceX potrafi wylądować na Marsie w bezpieczny sposób. Lądowanie na Marsie do najłatwiejszych nie należy, o czym mogliśmy się przekonać podczas ostatniej próby Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdy lądownik Schiaparelli rozbił się o powierzchnię czerwonej planety.

Mimo wszystko NASA pozostaje w ścisłej współpracy ze SpaceX. Prywatna firma dostanie dostęp do Deep Space Network, czyli sieci anten rozmieszczonych na całym świecie, służących do komunikacji z odległymi sondami, co ułatwi komunikację z kapsułą. Dodatkowo podzielą się ze SpaceX wiedzą dotyczącą tego, jak bezpiecznie lądować na Marsie. Amerykańskiej agencji kosmicznej ta sztuka udała się już 7 razy, więc doświadczenie i wiedza jej inżynierów z pewnością przydadzą się podczas misji Red Dragon.

Sam Elon Musk powiedział że szanse na bezpieczne wylądowanie ocenia na 50/50. Głównym celem misji pozostaje przetestowanie sposobu dostarczania ciężkich ładunków na Marsa bez użycia spadochronów, lecz za pomocą tak zwanego “lądowania na ogniu”, czyli przy wykorzystaniu wyłącznie silników SuperDraco. Jak na razie najcięższym ładunkiem dostarczonym na Marsa pozostaje łazik Curiosity, którego masa wynosi 900 kg. Masa Red Dragona, nie licząc ładunku dostarczanego razem z nim, to mniej więcej 6,4 tony. Widać sporą różnicę w porównaniu do dotychczasowych ładunków wysyłanych na Marsa i wielkie wyzwanie stojące przed SpaceX.

Źródło: Space.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl