piątek, 5 maja 2017 12:23 Jak poinformowała firma BulgariaSat, operator satelity BulgariaSat-1, podczas misji, która ma się odbyć w czerwcu tego roku, planowane jest ponowne wykorzystanie sprawdzonego w locie pierwszego stopnia Falcona 9, który wcześniej posłużył do wyniesienia dziesięciu satelitów Iridium.

Podczas misji BulgariaSat-1 zostanie wykorzystany używany pierwszy stopień Falcona 9

Jak poinformowała firma BulgariaSat, operator satelity BulgariaSat-1, podczas misji, która ma się odbyć w czerwcu tego roku, planowane jest ponowne wykorzystanie sprawdzonego w locie pierwszego stopnia Falcona 9. Będzie to drugi raz, kiedy booster rakiety orbitalnej zostanie wykorzystany po raz kolejny. Dokładna data startu nie jest na razie znana.

Zbudowany przez SSL satelita BulgariaSat-1 to pierwszy komunikacyjny satelita Bułgarii, który posłuży mieszkańcom Bałkanów i innych regionów Europy. Będzie dostarczać głównie usługi telewizji satelitarnej. Jego wyniesienie na orbitę planowane jest na połowę czerwca 2017. Start odbędzie się z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Wyniesienie satelity na szczycie rakiety Falcon 9 zostało zakontraktowane w 2014 roku. Satelita wejdzie do użytku około 30 dni po starcie.

Operator satelity poinformował, że zdecydowano się na użycie sprawdzonego w locie pierwszego stopnia rakiety. Do tego celu zostanie użyty booster, który w styczniu bieżącego roku wyniósł na orbitę 10 satelitów Iridium NEXT. Po starcie z Vandenberg Air Force Base i separacji drugiego stopnia, pierwszy człon rakiety wylądował na statku Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym. Było to pierwsze udane lądowanie boostera po starcie z zachodniego wybrzeża.

Maxim Zayakov, dyrektor firmy BulgariaSat, powiedział w oświadczeniu, że wielokrotne użycie rakiet to technologiczny przełom, który pozwoli mniejszym krajom i przedsiębiorstwom na wynoszenie swoich satelitów w kosmos. Nie zdradził jednak, czy firma otrzymała jakąś zniżkę na tę misję. Spekuluje się, że start został przyspieszony właśnie ze względu na chęć wykorzystania używanego pierwszego stopnia rakiety.

BulgariaSat-1 to kolejna misja, podczas której pierwszy stopień rakiety orbitalnej zostanie wykorzystany ponownie. Pierwszą była misja z satelitą SES-10 w marcu bieżącego roku. Wtedy został użyty pierwszy człon, który w kwietniu 2016 jako pierwszy bezpiecznie wylądował na pływającej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim podczas misji CRS-8. Po wyniesieniu satelity SES-10 na orbitę, booster ponownie wylądował na tym samym statku.

Źródła: Spaceflightnow, BulgariaSat

Autorzy

Wkrótce
2020-01-18 14:00
Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu

W ramach testu systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu (ang. In-Flight Abort) sprawdzone zostanie działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC).

Zgodnie z planem po aktywowaniu systemu uruchomione zostaną silniki SuperDraco, które pozwolą kapsule na oddalenie się od rakiety. Kapsuła ma bezpiecznie wrócić na powierzchnię i wylądować przy pomocy spadochronów w wodach Oceanu Atlantyckiego. Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Najbliższy start
2020-01-20 18:20
Starlink-3
Data 20 stycznia 2020
Godzina 18:20 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl