Amerykański sąd federalny wydał wyrok, w którym odrzucił pozew firmy Blue Origin, według którego NASA nie oceniła sprawiedliwie oferty przedstawionej przez firmę w przetargu na zbudowanie załogowego lądownika księżycowego dla NASA.

Pozew Blue Origin w sprawie załogowego lądownika księżycowego odrzucony

czwartek, 4 listopada 2021 19:45 (edytuj)
Wizualizacja przedstawiająca księżycową wersję statku Starship na powierzchni Srebrnego Globu (Źródło: SpaceX)
Wizualizacja przedstawiająca księżycową wersję statku Starship na powierzchni Srebrnego Globu (Źródło: SpaceX)
Wizualizacja przedstawiająca księżycową wersję statku Starship na powierzchni Srebrnego Globu (Źródło: SpaceX) Wizualizacja przedstawiająca księżycową wersję statku Starship na powierzchni Srebrnego Globu (Źródło: SpaceX)

Amerykański Sąd Roszczeń Federalnych (ang. United States Court of Federal Claims) wydał wyrok, w którym odrzucił pozew firmy Blue Origin, według którego NASA nie oceniła sprawiedliwie oferty przedstawionej przez firmę w przetargu na zbudowanie załogowego lądownika księżycowego dla programu Artemis (ang. HLS – Human Landing System), w którym SpaceX zostało wybrane jako jedyny zwycięzca.

W dokumencie opublikowanym 4 listopada sędzia Richard A. Hertling zaakceptował wniosek rządu federalnego, który formalnie był obrońcą w tej sprawie, aby odrzucić pozew Blue Origin. Pełne uzasadnienie, zredagowane, aby chronić własność intelektualną firm, powinno zostać opublikowane w niedługim czasie. Zainteresowane strony mają czas do 18 listopada, aby zgłosić propozycje fragmentów, które mają być zredagowane w publicznej wersji dokumentu. NASA poinformowała, że wspólne prace ze SpaceX przy kontrakcie rozpoczną się najszybciej, jak to możliwe, prawdopodobnie nastąpi to już 8 listopada.

Propozycje załogowych lądowników księżycowych z kwietnia 2020 roku (Źródło: NASA/Dynetics/SpaceX/Blue Origin)Pozew do sądu federalnego został złożony 16 sierpnia, po tym, jak GAO, instytucja kontrolna amerykańskiego Kongresu, odrzuciła protesty złożone wcześniej przez dwie firmy, które nie otrzymały kontraktów na budowę lądownika – Blue Origin i Dynetics. Pozew spowodował wstrzymanie prac nad lądownikiem do czasu wydania wyroku, chociaż w praktyce SpaceX na własną rękę, bez udziału NASA, cały czas pracuje nad budową prototypów rakiety Starship, na bazie której powstanie lądownik księżycowy.

W ramach otrzymanego kontraktu SpaceX ma przeprowadzić dwa loty demonstracyjne, w tym bezzałogowy, w czasie którego przetestowana zostanie pełna koncepcja oraz wszystkie podsystemy, a następnie jeden lot załogowy. SpaceX wyceniło swoją ofertę na 2,89 miliarda dolarów. Konkurencja oferowała znacząco wyższe kwoty – w przypadku Blue Origin było to około 5,9 miliardów dolarów. Kwota zaproponowana przez firmę Dynetics nie została podana do publicznej wiadomości, wiadomo jedynie, że była ona wyższa niż w przypadku Blue Origin.

Źródła: SpaceNews, CNBC

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl