Po raz dziesiąty w tym roku SpaceX wystrzeliło rakietę Falcon 9 i bezpiecznie umieściło ładunek na orbicie. Start z satelitą Intelsat 35e odbył się 6 lipca, o godzinie 01:38 czasu polskiego (5 lipca, 23:38 UTC) z historycznej platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Satelita Intelsat 35e umieszczony na orbicie

czwartek, 6 lipca 2017 02:25 (edytuj)
Satelita Intelsat 35e umieszczony na orbicie

Po raz dziesiąty w tym roku SpaceX wystrzeliło rakietę Falcon 9 i bezpiecznie umieściło ładunek na orbicie. Start odbył się 6 lipca, o godzinie 01:38 czasu polskiego (5 lipca, 23:38 UTC) z historycznej platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Tym razem Falcon 9 wyniósł na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Intelsat 35e. Ładunek odłączył się od drugiego stopnia rakiety 32 minuty po starcie. Teraz ważący 6761 kg i zbudowany przez Boeinga na platformie Boeing-702MP satelita wykona serię manewrów, aby dotrzeć na orbitę geostacjonarną. Tam przejdzie testy, aby ostatecznie wejść do użytku i służyć mieszkańcom Europy, Ameryki, Karaibów i Północnej Afryki. Jego żywotność przewidziana jest na co najmniej 15 lat.

Ze względu na dużą masę ładunku, który wymaga znacznie większej ilości paliwa do wyniesienia na pożądaną orbitę, nie podjęto próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety. Była to trzecia tegoroczna misja, podczas której nie zdecydowano się na odzyskanie boostera. Pierwszą z nich była misja z satelitą EchoStar 23 w marcu, a drugą misja Inmarsat-5 F4 w maju.

Początkowo rakieta miała wystartować 3 lipca, jednak na 9 sekund przed startem odliczanie zostało przerwane przez komputer i start przełożono na następny dzień. Kolejnego dnia sytuacja powtórzyła się i zdecydowano, że konieczne będzie sprawdzenie wszystkich systemów rakiety jak i sprzętu naziemnego.

Dziesięć sekund przed startem system przeprowadza serię testów aby upewnić się, że Falcon 9 jest gotowy do startu. Podczas drugiej próby dane w systemie nawigacyjnym rakiety nie zgadzały się z limitami wprowadzonymi do komputera naziemnego. Ostatecznie zdecydowano się na zmianę limitów, aby uniknąć ponownego zatrzymania odliczania. Przez cały czas rakieta jak i sprzęt naziemny były w pełni sprawne, co potwierdzili pracownicy SpaceX podczas jednodniowej przerwy pomiędzy drugą a trzecią próbą wystrzelenia rakiety.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl