3 lutego na orbitę trafiło kolejne 49 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-7. Wstępne testy ich podsystemów na orbicie były udane, burza geomagnetyczna spowodowała jednak, że nawet 40 z nich ulegnie szybkiej deorbitacji.

Satelity Starlink zdeorbitowane w wyniku burzy geomagnetycznej

środa, 9 lutego 2022 11:38 (edytuj)
Satelity Starlink na orbicie (Źródło: Elon Musk)
Satelity Starlink na orbicie (Źródło: Elon Musk)
Satelity Starlink na orbicie (Źródło: Elon Musk) Satelity Starlink na orbicie (Źródło: Elon Musk)

3 lutego rakieta Falcon 9 wyniosła na wstępną orbitę 49 satelitów Starlink. Start nastąpił o godzinie 19:13 czasu polskiego z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Misja Starlink Group 4-7 zakończyła się sukcesem, po tym jak satelity zostały rozmieszczone na orbitach o wysokościach pomiędzy około 210 km oraz około 338 km nad Ziemią. Wszystkie satelity działały prawidłowo, prowadząc kontrolowany lot.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)SpaceX umieszcza satelity na tak niskich orbitach, by w razie jakichkolwiek problemów w pierwszym etapie pracy satelity mogły być szybko pasywnie zdeorbitowane poprzez opór powietrza. Wypuszczanie satelitów na takich orbitach wymaga, aby były one wyposażone w większą ilość paliwa, co zwiększa ich koszt, jednak jest to zrównoważone podejście do środowiska niskiej orbity okołoziemskiej, które redukuje ilość kosmicznych śmieci.

Niestety, satelity wystrzelone w czwartek 3 lutego stały się ofiarami burzy geomagnetycznej, która wystąpiła w piątek. Takie burze powodują podgrzewanie się atmosfery i wzrost jej gęstości na takich wysokościach, na jakich znajdowały się satelity. Dane z odbiorników GPS na satelitach wskazują, że burza geomagnetyczna była na tyle silna i rozwijała się tak szybko, że opór atmosferyczny wzrósł o nawet 50% w porównaniu do poprzednich startów. Zespół Starlink wysłał satelitom polecenie przejścia w bezpieczny tryb, w którym ustawiają się one krawędzią przodem do kierunku lotu (jak kartka papieru), aby zminimalizować opory i w efekcie chronić się przed skutkami burzy. Jednocześnie trwała współpraca z Siłami Kosmicznymi oraz firmą LeoLabs, aby otrzymywać najnowsze informacje na temat położenia satelitów przy pomocy naziemnych radarów.

Na podstawie wstępnych analiz ustalono, że zwiększony opór powietrza uniemożliwił satelitom wyjście z trybu bezpiecznego. To z kolei spowodowało, że satelity nie mogły rozpocząć podnoszenia swoich orbit. Nawet 40 satelitów zostanie (lub już zostało) zniszczonych przez ponowne wejście w atmosferę. Deorbitacja nie wiąże się z ryzykiem kolizji z innymi satelitami, a pojazdy są tak zaprojektowane, by w całości spłonąć w atmosferze, więc nie ma także zagrożenia, że uderzą one w powierzchnię Ziemi. Ta wyjątkowa sytuacja pokazuje, jakie wysiłki podejmuje firma SpaceX, aby zredukować ilość nowych śmieci kosmicznych.

Źródła: SpaceX, Elon Musk

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl