Departament Obrony USA ogłosił, że wybrano dwie firmy, które podzielą się kontraktami na starty związane z bezpieczeństwem narodowym USA w latach 2022–2027. Około 40% kontraktów otrzyma SpaceX.

SpaceX otrzyma kontrakty na misje dla Departamentu Obrony USA w latach 2022–2027

sobota, 8 sierpnia 2020 20:52 (edytuj)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji NROL-76 (Źródło: SpaceX)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji NROL-76 (Źródło: SpaceX)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji NROL-76 (Źródło: SpaceX) Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji NROL-76 (Źródło: SpaceX)

Departament Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, będący częścią Departamentu Obrony, ogłosił, że wybrano dwie firmy, które podzielą się kontraktami na starty związane z bezpieczeństwem narodowym USA w latach 2022–2027. Około 60% kontraktów otrzyma firma United Launch Alliance (ULA), pozostałe 40% otrzyma natomiast SpaceX.

O kontrakty w ramach drugiej fazy programu NSSL (ang. National Security Space Launch), którego celem jest wynoszenie na orbitę ładunków istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego USA, rywalizowały również firmy Blue Origin oraz Northrop Grumman.

William Roper, asystent sekretarza Sił Powietrznych, powiedział, że najistotniejsza przy wyborze była zdolność oferentów do spełnienia wymagań technicznych koniecznych do przeprowadzania misji. Wojsko wyszczególniło dziewięć referencyjnych orbit, na które dostarczane mają być ładunki. Pod uwagę brane były także poprzednie osiągnięcia firm, możliwość współpracy z małymi przedsiębiorstwami oraz całkowity koszt.

Grafika przedstawiająca rakietę Falcon Heavy oraz wieżę serwisową na platformie LC-39A (Źródło: FAA/SpaceX)SpaceX jest jedyną firmą, która zaoferowała w przetargu istniejące już rakiety – Falcona 9 i Falcona Heavy. Obydwie posiadają już certyfikację do przeprowadzania misji związanych z bezpieczeństwem narodowym. Aby spełnić wszystkie wymagania wojska, SpaceX planuje budowę mobilnej wieży serwisowej na platformie LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie, co pozwoli na pionową integrację ładunku, a także opcję wykorzystywania większej osłony ładunku na szczycie rakiety Falcon Heavy.

Według Ropera na lata 2022–2027 spodziewane jest przyznanie od 30 do 34 kontraktów na poszczególne misje. Można się spodziewać, że w sumie ULA otrzyma kontrakty na około 3,5 miliarda dolarów, natomiast SpaceX na około 2,5 miliarda dolarów. Należy pamiętać jednak, że są to jedynie zgrubne szacunki, jako że nie podano do publicznej wiadomości konkretnych kwot.

Poinformowano również o przydziale pierwszych trzech misji z drugiej fazy programu NSSL. ULA przyznano misje USSF-51 i USSF-106 za łączną kwotę 337 milionów dolarów, planowane odpowiednio na pierwszy i trzeci kwartał 2022 roku. SpaceX otrzymało misję USSF-67, planowaną na trzeci kwartał 2022 roku, za cenę 316 milionów dolarów. Kwota ta sugeruje, że będzie to start rakiety Falcon Heavy.

Źródła: SpaceNews.com (1), (2), Ars Technica, Eric Berger, U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl