14 października NASA ogłosiła, że wybrała 14 amerykańskich firm, w tym SpaceX, we współpracy z którymi rozwijane mają być różnorodne technologie umożliwiające trwałą eksplorację Księżyca.

SpaceX otrzymało kontrakt na demonstrację transferu paliwa na orbicie

czwartek, 15 października 2020 22:49 (edytuj)
Transfer paliwa pomiędzy statkami Starship, wizja artysty (Źródło: SpaceX)
Transfer paliwa pomiędzy statkami Starship, wizja artysty (Źródło: SpaceX)
Transfer paliwa pomiędzy statkami Starship, wizja artysty (Źródło: SpaceX) Transfer paliwa pomiędzy statkami Starship, wizja artysty (Źródło: SpaceX)

14 października NASA ogłosiła, że wybrała 14 amerykańskich firm, we współpracy z którymi rozwijane mają być różnorodne technologie, aby umożliwić trwałą eksplorację Księżyca do końca bieżącej dekady w ramach programu Artemis. Jedną z wybranych firm jest SpaceX.

Kontrakty zostały przyznane w ramach piątego etapu programu współpracy publiczno-prywatnej NASA Tipping Point, którego celem jest rozwój technologii przez przedstawicieli przemysłu sprzyjający ich komercjalizacji z korzyścią dla przyszłych misji NASA. Technologia jest uznawana za odpowiednią, jeśli inwestycja w jej demonstrację sprawi, że będzie ona znacznie bardziej dojrzała, zwiększy prawdopodobieństwo jej komercyjnego wykorzystania w kosmosie oraz wprowadzi ją na rynek dla zastosowań zarówno rządowych, jak i komercyjnych. Partnerstwa w ramach programu wymagają zaangażowania finansowego firm na poziomie przynajmniej 25%. Napędza to rozwój przy jednoczesnej oszczędności publicznych środków.

Znacząca inwestycja NASA w demonstracje innowacyjnych technologii, prowadzone przez małe i duże amerykańskie firmy z dziewięciu różnych stanów, rozszerzy nasze możliwości w przestrzeni kosmicznej i na powierzchni Księżyca. NASA i przemysł razem budują szereg gotowych do misji opcji, które wesprą stałą obecność na Księżycu i przyszłe załogowe misje na Marsa.

— Jim Bridenstine, Administrator NASA

Firma SpaceX otrzymała kontrakt o wartości 53,2 miliona dolarów, którego przedmiotem jest przeprowadzenie dużej skali demonstracji transferu paliwa na orbicie, podczas której 10 ton ciekłego tlenu ma zostać przetransferowane pomiędzy zbiornikami statku Starship. SpaceX będzie współpracować przy projekcie z Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Alabamie oraz Centrum Badawczym im. Glenna w Ohio.

Inne firmy, które otrzymały kontrakty związane z zarządzaniem paliwem na orbicie to Eta Space, Lockheed Martin oraz United Launch Alliance (ULA). Obszar ten jest niezwykle ważny dla NASA z punktu widzenia trwałej obecności na Księżycu i umożliwienia załogowych lotów na Marsa. Zdolności do długiego przechowywania paliwa, niezależnie czy jest ono dostarczane z Ziemi, czy pozyskiwane w kosmosie, a także jego transferu pomiędzy zbiornikami, są kluczowe dla osiągnięcia tych celów – przyszłe misje mogą przykładowo wykorzystywać zamarzniętą wodę z obszaru księżycowych biegunów, a następnie wytwarzać z niej wodór i tlen.

NASA przyznała kontrakty także w dwóch innych dziedzinach – innowacyjnych technologii na powierzchni Księżyca (firmy Alpha Space, Astrobotic, Intuitive Machines, Masten Space Systems, Nokia, ph Matter, Precise Combustion, Sierra Nevada Corporation, SSL Robotics i Teledyne Energy Systems) oraz lądowania z systemem działającym w pętli zamkniętej, wykorzystującym czujniki do autonomicznego sterowania procesem lądowania (firma Masten Space Systems). Łączna kwota wszystkich kontraktów wyniosła ponad 370 milionów dolarów. W najbliższym czasie będą prowadzone negocjacje z firmami, aby ustalić zasady finansowania oparte o stałe transze wypłacane po osiągnięciu kamieni milowych na przestrzeni nawet do pięciu lat.

Źródła: NASA (1), (2), (3), SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl