SpaceX otrzymało kontrakt na wyniesienie w kosmos satelity Jason-CS/Sentinel-6A. Obecnie misja planowana jest na listopad 2020 roku.

SpaceX otrzymało kontrakt na przeprowadzenie misji Jason-CS/Sentinel-6A

czwartek, 19 października 2017 23:02 (edytuj)
SpaceX otrzymało kontrakt na przeprowadzenie misji Jason-CS/Sentinel-6A

SpaceX otrzymało kontrakt na wyniesienie w kosmos satelity Jason-CS/Sentinel-6A. Obecnie misja planowana jest na listopad 2020 roku. Rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Całkowity koszt, jaki poniesie NASA, szacowany jest na 97 milionów dolarów, wliczając w to wystrzelenie rakiety. Kontrakt na budowę satelity otrzymała firma Airbus Defence and Space. Główny instrument – radiowysokościomierz – zostanie dostarczony przez Thales Alenia Space.

Misja Sentinel-6A, znana również jako Jason Continuity of Service (Jason-CS), jest wspólnym przedsięwzięciem NASA, Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration), Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT – European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Instrumenty, które będą częścią satelity, będą odpowiedzialne m.in. za pomiar poziomu wody w oceanach i topografii ich powierzchni, co pozwoli na kontynuację pomiarów zapoczątkowanych w 1992 roku przez satelity Topography Experiment (TOPEX)/Poseidon, następnie Jason-1, Jason-2 oraz Jason-3.

Dodatkowym zadaniem satelity będzie tworzenie pionowego profilu temperatury atmosfery, wykorzystując techniki meteorologii geopozycyjnej (okultację radiową). Pozwoli to na uzyskanie danych odnośnie zmian temperatury w troposferze i stratosferze, co pomoże przy tworzeniu numerycznych prognoz pogody.

Pomiary będą wykonywane w dziesięciodniowych cyklach. Pozwoli to na mapowanie do 95% powierzchni oceanów i śledzenie wysokości fal, kierunków prądów morskich oraz prędkości wiatru. Dane te będzie można wykorzystać m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa na morzu.

Źródło: NASA, ESA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl