W środę 24 stycznia, o godzinie 18:30 czasu polskiego (17:30 UTC) firma SpaceX po raz pierwszy przeprowadziła test statyczny Falcona Heavy przed jego dziewiczym lotem. Rakieta ma wynieść w kosmos Teslę Roadster, samochód elektryczny należący do Elona Muska.
W ciągu ostatnich tygodni firma kilkukrotnie podchodziła do przeprowadzenia testu. Dwukrotnie udało się napełnić zbiorniki rakiety paliwem, jednak nie zdecydowano się na uruchomienie silników. Powodem były problemy techniczne związane z infrastrukturą naziemną oraz z procesem tankowania, który powodował powstawanie nierównomiernych naprężeń w konstrukcji rakiety. Opóźnienie spodowował również start rakiety Atlas V z platformy położonej kilka kilometrów od tej, na której stał Falcon Heavy.
Także tym razem planowano przeprowadzić Wet Dress Rehearsal (WDR), czyli procedurę startową aż do momentu przed odpaleniem silników. Firmie udało się jednak zatankować rakietę i dzięki temu, że wszystkie problemy zostały rozwiązane i nie napotkano nowych, zdecydowano się na uruchomienie 27 silników Merlin w trzech boosterach rakiety.
Jako że jest to całkowicie nowa rakieta, tym razem test statyczny miał potrwać aż 12 sekund – znacznie dłużej od typowych, 3-sekundowych testów. W przeszłości zdarzało się przeprowadzić nieco dłuższe, 7-sekundowe uruchomienia wszystkich silników Falcona 9, np. podczas testów boosterów, które zostały odzyskane po wcześniejszych misjach. Ostatecznie test Falcona Heavy trwał około 6 sekund.
Teraz przyjdzie czas na przeanalizowanie wszystkich danych zebranych podczas testu i zdecydowanie, czy można przejść do przygotowań do startu, czy konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego testu. Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna SpaceX, zapowiadała, że pomiędzy testem statycznym rakiety a jej startem mogą minąć nawet dwa tygodnie. Z kolei Elon Musk poinformował za pomocą Twittera, że start może się odbyć za około tydzień.
Więcej na temat przygotowań do testu statycznego oraz modyfikacji historycznej platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego, z której ma startować Falcon Heavy, pisaliśmy w tym artykule.
Poniżej znajduje się nagranie z dzisiejszego testu statycznego Falcona Heavy.
Źródła: NASASpaceFlight.com, Elon Musk