SpaceX razem z NASA poszukują miejsc na Marsie nadających się do lądowania, na potrzeby misji Red Dragon w 2020 roku oraz przyszłych misji załogowych.

SpaceX szuka miejsca do lądowania na Marsie

środa, 22 marca 2017 00:01 (edytuj)
SpaceX szuka miejsca do lądowania na Marsie

SpaceX razem z NASA poszukują miejsc na Marsie nadających się do lądowania, na potrzeby misji Red Dragon w 2020 roku oraz przyszłych misji załogowych. Jak powiedział jeden z pracowników firmy należącej do Elona Muska, Paul Wooster, wytypowali oni we współpracy z należącym do NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory) kilka potencjalnych miejsc, które wyglądają na tę chwilę obiecująco.

Wooster, który jest zaangażowany w planowanie misji na Marsa, wymienił kryteria według których typowane są lokalizacje. Jednym z nich są duże zasoby lodu pod powierzchnią Czerwonej Planety, które będą niezbędne przy zakładaniu przyszłej kolonii na Marsie. Po drugie, miejsce lądowania powinno znajdować się jak najbliżej równika planety oraz jak najniżej, co zapewni większą ilość promieni słonecznych i lepsze warunki termiczne.

Do tej pory udało się zlokalizować cztery obszary na północnej półkuli, które wyglądają obiecująco. Trzy z nich, Deuteronilus Mensae, Phlegra Montes i Utopia Planitia, prezentowały się interesująco na podstawie obrazów wykonanych przez umieszczoną na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter kamerę CTX. Po przejrzeniu zdjęć w większej rozdzielczości, zrobionych przy pomocy kamery HiRISE, okazało się jednak że miejsca te są zbyt kamieniste, aby można było zaryzykować tam lądowanie.

Czwarty region, Arcadia Planitia, po analizie danych z HiRISE wydaje się być najlepszy. Na zdjęciach widać dużo mniej kamieni niż w pozostałych miejscach, a teren wygląda na podobny do tego w jakim wylądował należący do NASA łazik Phoenix w 2008 roku.

Wooper wspomniał także o tym, że firma będzie chciała wysyłać Red Dragony na Marsa przy każdej możliwej okazji (w każdym oknie startowym). Kapsuła będzie mogła dostarczyć na powierzchnię Czerwonej Planety ponad tonę użytecznego ładunku. Z tej możliwości mogłyby korzystać nie tylko SpaceX i NASA, lecz również inne prywatne firmy i agencje kosmiczne. Dostarczone na Marsa towary (np. sprzęt do eksperymentów) będą mogły pozostać w Dragonie, lecz będzie również możliwość aby zostały dostarczone bezpośrednio na powierzchnię. Firma sama o sobie mówi: „SpaceX jest firmą transportową. Dostarczamy ładunki na stację kosmiczną, dostarczamy ładunki na orbitę, więc jesteśmy szczęśliwi, że możemy dostarczać ładunki na powierzchnię Marsa.”

Źródła: Spacenews.com, Twitter Jeffa Fousta, Twitter Jeffa Fousta, Twitter Jeffa Fousta

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl