Siły Powietrzne USA przyznały SpaceX warty 102 miliony dolarów kontrakt na zademonstrowanie technologii oraz zdolności do transportu ładunków wojskowych pomiędzy różnymi miejscami na Ziemi za pomocą ciężkich rakiet nośnych.

SpaceX z kontraktem na demonstrację technologii transportu pomiędzy punktami na Ziemi

czwartek, 20 stycznia 2022 21:37 (edytuj)
Starship SN10 podczas testowego lotu w marcu 2021 roku (Źródło: SpaceX)
Starship SN10 podczas testowego lotu w marcu 2021 roku (Źródło: SpaceX)
Starship SN10 podczas testowego lotu w marcu 2021 roku (Źródło: SpaceX) Starship SN10 podczas testowego lotu w marcu 2021 roku (Źródło: SpaceX)

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (ang. USAF – U.S. Air Force) przyznały SpaceX warty 102 miliony dolarów kontrakt na zademonstrowanie technologii oraz zdolności do transportu ładunków wojskowych i pomocy humanitarnej pomiędzy różnymi miejscami na Ziemi za pomocą ciężkich rakiet nośnych. Czas trwania kontraktu ma wynieść pięć lat.

Kontrakt jest częścią prowadzonego przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL) programu rocket cargo, który ma zbadać możliwości wykorzystania dużych komercyjnych rakiet przy globalnej logistyce Departamentu Obrony. Wcześniej podpisano jedynie porozumienia o współpracy z firmami SpaceX, XArc i Blue Origin.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji Transporter-3 (Źródło: SpaceX)Greg Spanjers, który zarządza programem rocket cargo, stwierdził, że kontrakt ten pozwoli sformalizować partnerstwo pomiędzy rządem i branżą kosmiczną, aby ustalić, co konkretnie można osiągnąć przy pomocy rakiet w zakresie transportu ładunków na Ziemi, a także jakie są rzeczywiste możliwości, szybkość działania oraz koszty całego systemu.

W kontrakcie nie została wyspecyfikowana żadna konkretna rakieta. AFRL będzie mieć dostęp do danych związanych z komercyjnymi startami SpaceX oraz lądowaniem boosterów, aby pozyskać istotne informacje. SpaceX przedstawi także projekty przedziałów towarowych, które mają umożliwiać szybki załadunek i wyładunek oraz będą kompatybilne ze stosowanymi przez wojsko kontenerami.

Jak powiedział Spanjers, Departament Obrony jest zainteresowany transportem pomiędzy ustalonymi punktami na Ziemi, co było zapowiadane między innymi przez SpaceX. Bardzo istotna jest jednak możliwość transportowania towaru do dowolnego miejsca na Ziemi, aby dostarczać pomoc humanitarną i pomagać w łagodzeniu skutków katastrof, a w pobliżu miejsc docelowych zazwyczaj nie ma kosmoportów.

Start rakiety Falcon Heavy z misją STP-2 (Źródło: SpaceX)Badane będą nowe potencjalne trajektorie lotów, aby zredukować ryzyko potencjalnych problemów z przelotami nad zamieszkałymi terenami, pod uwagę wzięte zostaną także różne opcje lądowania w surowych warunkach, jak i również w pobliżu skupisk populacji.

Jak na razie nie jest ustalony żaden konkretny harmonogram. Siły Powietrzne mają pozyskiwać dane za każdym razem, kiedy SpaceX będzie przeprowadzać misje, których profil może być interesujący z punktu widzenia programu. Kontrakt uwzględnia możliwość przeprowadzenia pełnej demonstracji transportu ciężkiego ładunku wraz z lądowaniem, która mogłaby się odbyć za kilka lat.

Docelowo Siły Powietrzne chcą także wciągnąć do programu inne firmy, trwają rozmowy z innymi przedsiębiorstwami oferującymi starty rakiet.

Źródła: SAM.gov, SpaceNews

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl