Agencja Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za koordynowanie działań w kosmosie przyznała SpaceX warty 149 milionów dolarów kontrakt na budowę czterech satelitów, których zadaniem będzie wykrywanie i śledzenie pocisków balistycznych i hipersonicznych.

SpaceX zbuduje satelity dla Departamentu Obrony USA

wtorek, 6 października 2020 12:57 (edytuj)
Wizualizacja przedstawiająca satelity Starlink na orbicie (Źródło: SpaceX)
Wizualizacja przedstawiająca satelity Starlink na orbicie (Źródło: SpaceX)
Wizualizacja przedstawiająca satelity Starlink na orbicie (Źródło: SpaceX) Wizualizacja przedstawiająca satelity Starlink na orbicie (Źródło: SpaceX)

Agencja Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za koordynowanie działań w kosmosie (SDA – Space Development Agency) przyznała SpaceX warty 149 milionów dolarów kontrakt na budowę czterech satelitów, których zadaniem będzie wykrywanie i śledzenie pocisków balistycznych i hipersonicznych. Podobny kontrakt, warty 193,5 miliona dolarów, również na budowę czterech satelitów, otrzymała także firma L3Harris. Firmy mają dostarczyć wszystkie pojazdy do września 2022 roku.

Będzie to pierwsze osiem pojazdów z potencjalnie znacznie większej konstelacji satelitów monitorujących zarządzanej przez SDA, pod nazwą Warstwa Śledzenia (ang. Tracking Layer). Jest to pierwszy wojskowy kontrakt dla SpaceX na budowę satelitów. Każdy z nich wyposażony będzie w działający w podczerwieni czujnik z szerokim polem widzenia (ang. OPIR – overhead persistent infrared), który pozwoli na wykrywanie i śledzenie z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) zagrożeń związanych z zaawansowanymi pociskami rakietowymi. Każdy satelita będzie również wyposażony w system komunikacji optycznej, pozwalający przekazywać dane do innych satelitów.

Derek Tournear, dyrektor agencji SDA, powiedział, że firmy zostały wybrane na podstawie wartości technicznej ofert, a także zdolności dostarczenia satelitów w krótkim czasie. SpaceX zaoferowało projekt opierający się na platformie zaprojektowanej dla satelitów konstelacji Starlink. Czujniki OPIR zostaną pozyskane przez SpaceX od innego dostawcy, który jak na razie nie został ujawniony. Zastosowany system komunikacji optycznej musi być kompatybilny z satelitami komunikacyjnymi (Warstwa Transportowa – ang. Transport Layer) zamówionymi przez SDA w sierpniu, które zostaną zbudowane przez firmy Lockheed Martin i York Space Systems. Mają one służyć jako sieć szkieletowa przekazująca dane gdziekolwiek amerykańskie wojsko ich potrzebuje.

Tournear stwierdził, że SpaceX przedstawiło niezwykle wiarygodną ofertę, w której zaproponowano wykorzystanie linii produkcyjnej satelitów Starlink. Wojsko chce pokazać, że można wykorzystać komercyjne komponenty dostępne na rynku dla potrzeb misji Departamentu Obrony. Satelity mają trafić na orbitę w 2022 roku i posłużyć jako demonstracja działania Warstwy Śledzenia. Kolejnym krokiem ma być dodanie kolejnych 28 satelitów o szerokim polu widzenia oraz dwóch satelitów o średnim polu widzenia, za które odpowiedzialna będzie Agencja Ochrony Antybalistycznej (MDA).

Źródła: SDA, SpaceNews.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl