W zeszłym roku Elon Musk przedstawił zaktualizowane plany SpaceX związane z załogowymi misjami na Marsa. Teraz firma zorganizowała warsztaty, podczas których toczyć się będą dyskusje związane z tym, jak w najlepszy sposób zapewnić setkom ludzi na Marsie możliwość funkcjonowania.

SpaceX zorganizowało pierwsze warsztaty dotyczące misji na Marsa

środa, 8 sierpnia 2018 22:57 (edytuj)
Wizja artystyczna marsjańskiej kolonii (Źródło: SpaceX)
Wizja artystyczna marsjańskiej kolonii (Źródło: SpaceX)
Wizja artystyczna marsjańskiej kolonii (Źródło: SpaceX) Wizja artystyczna marsjańskiej kolonii (Źródło: SpaceX)

W zeszłym roku, podczas konferencji IAC 2017, Elon Musk przedstawił zaktualizowane plany SpaceX związane z budową pojazdów, które mają zabrać ludzi na Marsa, a następnie pozwolić na kolonizację Czerwonej Planety. Jednakże pojawiło się wiele krytycznych głosów, w szczególności dotyczących tego, że firma nie ma żadnych planów na to, jak potencjalni podróżnicy mieliby radzić sobie po dotarciu do celu i czym mieliby się tam zajmować.

Wydaje się jednak, że SpaceX wzięło sobie krytykę do serca i jak najbardziej poważnie podchodzi do problemu wysłania ludzi na Marsa. Firma zorganizowała w tym tygodniu warsztaty (Mars Workshop) na University of Colorado Boulder (CU Boulder), zaplanowane na 7-8 sierpnia. Co prawda SpaceX nie podało dokładnych informacji związanych z warsztatami, jednakże przedstawiciel firmy potwierdził, że wydarzenie odbędzie się, a oprócz tego już od jakiegoś czasu regularnie SpaceX organizuje spotkania z rozmaitymi ekspertami.

Będzie to jednak pierwsze wydarzenie tego typu na tak dużą skalę. Do udziału w warsztatach zaproszonych zostało kilkudziesięciu naukowców i inżynierów pochodzących z branży kosmicznej, ze środowisk akademickich, a także z agencji rządowych, w tym kilku liderów prowadzonego przez NASA programu eksploracji Marsa. Uczestnicy zostali poproszeni, aby nie upubliczniać szczegółów związanych z wydarzeniem oraz podejmowanymi tematami.

Podczas warsztatów spodziewane jest przedstawienie przez firmę możliwości statków kosmicznych, nad którymi ona pracuje, a także postępów w pracach nad nimi, co zostało już wcześniej nakreślone przez Muska podczas konferencji IAC w 2016 i 2017 roku. Tematy dyskusji będą skupiać się na tym, jak w najlepszy sposób zapewnić setkom ludzi na Marsie możliwość funkcjonowania. Mają zostać omówione m.in. możliwości wykorzystania zasobów naturalnych, dzięki którym marsjańska placówka mogłaby być samowystarczalna.

Poprzez organizację tego spotkania SpaceX ma nadzieję zawiązać ściślejszą współpracę zarówno z NASA, jak i ze środowiskiem naukowym, którego członkowie od lat głowią się nad rozwiązaniem problemów, jakie może przynieść próba dotarcia na Marsa. Jednocześnie są oni sfrustrowani brakiem realnych postępów w programach prowadzonych przez amerykańską agencję kosmiczną, które mogłyby przybliżyć ludzi do postawienia stopy na Marsie. „Mam pewne przeświadczenie, że SpaceX w końcu osiągnie swój cel, jakim jest dostanie się na Marsa. Wydaje się to być doskonałą okazją, aby stać się tego częścią i wpłynąć na przyszłość ludzkości na Czerwonej Planecie”, powiedział portalowi Ars Technica jeden z naukowców uczestniczących w warsztatach.

Jak ustalił Keith Cowing, były pracownik NASA, amerykańska agencja kosmiczna również została zaproszona do zaprezentowania podczas warsztatów swoich działań i planów związanych z Marsem. Thomas Zurbuchen, szef Naukowego Dyrektoriatu Misyjnego NASA, był w szczególności zainteresowany tym, jak mogłaby przebiegać współpraca związana z dostarczeniem próbek z Marsa na Ziemię. Był on również bardzo chętny na podjęcie dyskusji o komercyjnym, publiczno-prywatnym partnerstwie w innych obszarach, np. małych satelitów. Nie wiadomo jednak, na ile NASA chce być częścią planów SpaceX związanych z kolonizacją Marsa. Według dostępnych informacji nikt z Dyrektoriatu ds. Załogowej Eksploracji Kosmosu NASA nie wziął udziału w warsztatach, mimo otrzymanych zaproszeń. Stawiło się natomiast wielu naukowców NASA badających obecnie Czerwoną Planetę.

Do prowadzenia warsztatów wyznaczeni zostali Paul Wooster, główny inżynier rozwoju ds. Marsa, Margarita Marinova, starsza inżynier rozwoju ds. Marsa, obydwoje pracujący dla SpaceX, a także Bobby Braun, dziekan Wydziału Inżynierii i Nauki Stosowanej na CU Boulder oraz były główny technolog NASA. Jak powiedział Braun, uczelnia jest dumna, że może gościć tak wielu przedstawicieli środowisk akademickich, naukowych oraz organizacji rządowych. Stwierdził również, że przeprowadzanie spotkań z takimi partnerami branżowymi jak SpaceX jest częścią tego, co powinien robić uniwersytet, który chce być postrzegany jako centrum innowacji w branży kosmicznej i lotniczej.

Źródła: Ars Technica, NASA Watch

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl