Starship Mk1 uszkodzony podczas testów
Podczas testów pierwszego prototypu statku Starship w pełnej skali, znanego jako Starship Mk1, doszło do awarii i uszkodzenia pojazdu. Od 18 listopada w ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie trwały testy prototypu oraz infrastruktury naziemnej, pojazd nie był jeszcze w pełni zmontowany. Spodziewano się, że po serii testów Starship Mk1 w niedalekiej przyszłości odbędzie testowy lot suborbitalny. Awaria nastąpiła 20 listopada około godziny 15:30 czasu lokalnego podczas jednego z testów tankowania. Na nagraniach widać, jak w górnej części pojazdu pojawia się pióropusz białego dymu, a fragment zbiornika zostaje rozerwany i wyrzucony w powietrze.
W niedługim czasie po incydencie firma SpaceX wydała oświadczenie w tej sprawie.
Celem dzisiejszego testu było przetestowanie systemów pod maksymalnym ciśnieniem, w związku z czym rezultat nie był do końca niespodziewany. Nikt nie został ranny, nie jest to także poważna komplikacja.
Zgodnie z tweetem Elona, Mk1 miał dużą wartość jeśli chodzi przetarcie szlaku dla produkcji i wytwarzania, jednakże projekt pojazdu przeznaczonego do lotu znacząco się różni. Już wcześniej została podjęta decyzja, że ten egzemplarz testowy nie odbędzie lotu i zespół jest skupiony na wersji Mk3, zaprojektowanej do lotu na orbitę.
Pod koniec września podczas prezentacji Elon Musk powiedział, że w ciągu ok. miesiąca mają rozpocząć się prace nad kolejnym prototypem, Mk3, a jego budowa ma potrwać ok. trzech miesięcy. Jednocześnie osobny zespół cały czas pracuje nad innym prototypem, Mk2, w ośrodku SpaceX w Cocoa na Florydzie. Pojazd ten prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości ma zostać przetransportowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego (KSC), gdzie w obrębie kompleksu startowego LC-39A trwa budowa infrastruktury do testowych startów statku Starship. Jednocześnie na terenie ośrodka w Cocoa zaobserwowano monolityczne pierścienie ze stali, które mają być elementami kolejnego egzemplarza, Mk4. Niestety nie są znane szczegóły dotyczące różnic pomiędzy kolejnymi prototypami.
Źródła: NASASpaceFlight.com, Chris Bergin (1), (2), Michael Sheetz, SpaceNews.com, Elon Musk, Jon Van Horne