Podczas testów pierwszego prototypu statku Starship w pełnej skali, znanego jako Starship Mk1, doszło do awarii i uszkodzenia pojazdu. Na nagraniach widać, jak w górnej części pojazdu pojawia się pióropusz białego dymu, a fragment zbiornika zostaje rozerwany i wyrzucony w powietrze.

Starship Mk1 uszkodzony podczas testów

czwartek, 21 listopada 2019 07:03 (edytuj)
Dolna część statku Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie dwa dni przed awarią (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Dolna część statku Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie dwa dni przed awarią (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Dolna część statku Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie dwa dni przed awarią (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com) Dolna część statku Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie dwa dni przed awarią (Źródło: bocachicagal dla NSF, NASASpaceFlight.com)

Podczas testów pierwszego prototypu statku Starship w pełnej skali, znanego jako Starship Mk1, doszło do awarii i uszkodzenia pojazdu. Od 18 listopada w ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie trwały testy prototypu oraz infrastruktury naziemnej, pojazd nie był jeszcze w pełni zmontowany. Spodziewano się, że po serii testów Starship Mk1 w niedalekiej przyszłości odbędzie testowy lot suborbitalny. Awaria nastąpiła 20 listopada około godziny 15:30 czasu lokalnego podczas jednego z testów tankowania. Na nagraniach widać, jak w górnej części pojazdu pojawia się pióropusz białego dymu, a fragment zbiornika zostaje rozerwany i wyrzucony w powietrze.

W niedługim czasie po incydencie firma SpaceX wydała oświadczenie w tej sprawie.

SpaceX
Celem dzisiejszego testu było przetestowanie systemów pod maksymalnym ciśnieniem, w związku z czym rezultat nie był do końca niespodziewany. Nikt nie został ranny, nie jest to także poważna komplikacja.
Zgodnie z tweetem Elona, Mk1 miał dużą wartość jeśli chodzi przetarcie szlaku dla produkcji i wytwarzania, jednakże projekt pojazdu przeznaczonego do lotu znacząco się różni. Już wcześniej została podjęta decyzja, że ten egzemplarz testowy nie odbędzie lotu i zespół jest skupiony na wersji Mk3, zaprojektowanej do lotu na orbitę.

Pod koniec września podczas prezentacji Elon Musk powiedział, że w ciągu ok. miesiąca mają rozpocząć się prace nad kolejnym prototypem, Mk3, a jego budowa ma potrwać ok. trzech miesięcy. Jednocześnie osobny zespół cały czas pracuje nad innym prototypem, Mk2, w ośrodku SpaceX w Cocoa na Florydzie. Pojazd ten prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości ma zostać przetransportowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego (KSC), gdzie w obrębie kompleksu startowego LC-39A trwa budowa infrastruktury do testowych startów statku Starship. Jednocześnie na terenie ośrodka w Cocoa zaobserwowano monolityczne pierścienie ze stali, które mają być elementami kolejnego egzemplarza, Mk4. Niestety nie są znane szczegóły dotyczące różnic pomiędzy kolejnymi prototypami.

Źródła: NASASpaceFlight.comChris Bergin (1), (2)Michael SheetzSpaceNews.comElon MuskJon Van Horne

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl