Ze względu na problem z systemem wektorowania ciągu w silniku drugiego stopnia rakiety, start został przełożony na 19 lutego, na godzinę 15:39 czasu polskiego (14:39 UTC).
Na 18 lutego 2017, na godzinę 16:01 czasu polskiego (15:01 UTC), z platformy startowej LC-39A planowany jest start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Około 8 minut po starcie pierwszy stopień rakiety wróci na Ziemię, lądując na platformie LZ-1 na Cape Canaveral.
Dostępne będą trzy rodzaje transmisji na żywo ze startu i lądowania:
- Techniczna – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
- Ogólna – z pełnym komentarzem prowadzących.
- Transmisja NASA
Oba streamy SpaceX obok siebie będzie można oglądać na naszej stronie.
Podczas misji CRS-10, Falcon 9 po raz pierwszy wystartuje z platformy LC-39A, historycznego miejsca, z którego startowały prawie wszystkie załogowe misje w kierunku Księżyca, a także wiele misji wahadłowców. Data startu była wielokrotnie przekładana ze względu na problemy techniczne, z jakimi na nowej platformie startowej musieli zmierzyć się inżynierowie SpaceX. Ostatecznie udało się uruchomić platformę i 14 lutego został przeprowadzony test statyczny rakiety. Był to pierwszy przypadek od ponad pięciu lat, kiedy na tej platformie znalazła się rakieta. Ostatni wystartował z niej prom kosmiczny Atlantis z misją STS-135 w lipcu 2011.
Statek Dragon dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ponad 3000 kg zapasów i sprzętu. Na ISS poleci m.in. kolejna załoga gryzoni, które posłużą do badania długotrwałego wpływu mikrograwitacji na organizm zwierząt i pozwolą przełożyć to na organizm ludzki. W bagażniku statku znajdą się również instrumenty badawcze SAGE III, które posłużą do pomiarów poziomów ozonu, pary wodnej, aerozoli i innych gazów w ziemskiej atmosferze.
Cumowanie Dragona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano na poniedziałek, 20 lutego, na godzinę 17:30 czasu polskiego (16:30 UTC). Transmisja na żywo z tego wydarzenia dostępna będzie na NASA TV. Powrót statku na Ziemię planowany jest na 29 marca.
Obecnie pogoda daje 70% szans na start 18 lutego. Największym problemem może być warstwa chmur przekraczająca grubość 1400 m i mogąca powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse również wynoszą 70%.
Niecałe 8 minut po starcie, pierwszy stopień rakiety Falcon 9 ma wylądować na platformie Landing Zone 1. Będzie to trzecie lądowanie w tym miejscu i pierwsze w świetle dziennym. Jeśli to się uda, SpaceX będzie miało już 8 odzyskanych pierwszych stopni rakiet. Ich ponowne użycie umożliwi znaczące obniżenie kosztów wynoszenia ładunków w kosmos. Pierwszy lot używanego członu rakiety planowany jest obecnie na marzec bieżącego roku. Będzie to misja z satelitą SES-10.