środa, 31 maja 2017 19:39 Na 3 czerwca 2017, na godzinę 23:07 czasu polskiego (21:07 UTC), SpaceX planuje start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy i eksperymenty na ISS. Planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na LZ-1.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-11 – 3 czerwca 2017

Aktualizacja 1 czerwca, 23:39: Ze względu na burze w okolicy platformy startowej, start został przesunięty na 3 czerwca, na godzinę 23:07 czasu polskiego (21:07 UTC). Przy odwołaniu startu wzięto pod uwagę kryterium, które mówi, że na 30 minut przed oderwaniem się rakiety od Ziemi pioruny nie mogą uderzać w odległości mniejszej niż 10 mil morskich od miejsca startu.

SpaceX planuje start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy i eksperymenty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta wystartuje z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Będzie to siódma misja SpaceX w tym roku.

Transmisja na żywo ze startu dostępna będzie na kanale firmy SpaceX na YouTube, na NASA TV oraz na naszej stronie.

Podczas misji CRS-11 po raz pierwszy zostanie wykorzystana kapsuła Dragon, która dostarczyła już wcześniej ładunek na ISS. Dotarła ona do stacji w ramach misji CRS-4 we wrześniu 2014 roku.

Na pokładzie Dragona znajdzie się ponad 2700 kg zapasów oraz sprzętu do eksperymentów naukowych. Ładunek mają stanowić m.in. NICER, urządzenie do badania gwiazd neutronowych, demonstrator technologii ROSA, której celem jest stworzenie wytrzymałych paneli słonecznych, które można ciasno upakować podczas startu oraz MUSES, platforma do prowadzenia obserwacji Ziemi z kosmosu.

Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety odłączy się od drugiego i przejdzie do procesu powrotu na Ziemię. Tym razem planowane jest lądowanie na Landing Zone 1 na Cape Canaveral. W tym czasie drugi stopień dostarczy kapsułę na niską orbitę okołoziemską. Następnie zostaną rozłożone panele słoneczne i rozpocznie się ponad dwudniowa podróż w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cumowanie do ISS będzie można oglądać 5 czerwca od godziny 14:30 czasu polskiego (12:30 UTC) na NASA TV. Test statyczny Falcona 9 przed misją CRS-11 odbył się 28 maja.

Początkowo misja CRS-11 była planowana na 31 maja, jednak biorąc pod uwagę, że wtedy kapsuła dotarłaby na ISS 2 czerwca, zdecydowano się przełożyć start. Zrobiono to dlatego, że na 2 czerwca planowany jest powrót na Ziemię załogowego statku Sojuz z Olegiem Nowickim i Thomasem Pesquetem. Astronauci przebywający na stacji mieliby więc zbyt dużo pracy i zbyt mało czasu, aby bezpiecznie przeprowadzić zarówno proces odłączenia Sojuza jak i cumowania Dragona.

Obecnie, jeśli chodzi o pogodę, szanse na start w wyznaczonym terminie wynoszą 60%. Przeszkodą mogą być występujące w pobliżu platformy startowej chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie, kowadła chmurowe, które związane są z powstawaniem burz i intensywne opady deszczu. W przypadku przełożenia startu o 24 h, szanse na start spadają do 50%.

Źródła: Reddit, Twitter SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony