czwartek, 15 listopada 2018 10:43 Na 15 listopada, na godzinę 21:46 czasu polskiego SpaceX zaplanowało misję Es'hail 2. Falcon 9 ma wystartować z satelitą z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Kilka minut po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją Es'hail-2 – 15 listopada 2018

Falcon 9 podczas startu z satelitą Telstar 19 VANTAGE (Źródło: SpaceX)

Na 15 listopada, na godzinę 21:46 czasu polskiego SpaceX zaplanowało przeprowadzenie misji Es'hail-2. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z satelitą z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Okno startowe potrwa 103 minuty. Kilka minut po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Podczas siedemnastej tegorocznej misji Falcona 9 na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) ma trafić satelita Es'hail-2. Ważący około 3000 kg satelita, zbudowany przez Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) na zlecenie katarskiej firmy Es'hailSat, będzie świadczył usługi telewizyjne głównie mieszkańcom Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki. Docelowo trafi na orbitę geostacjonarną (GEO), na długość geograficzną 26°E. Jego czas pracy na orbicie szacowany jest na 15 lat. Na pokładzie satelity znajdą się również dwa transpondery AMSAT P4A służące do amatorskiej łączności satelitarnej. 

Do tego lotu użyty zostanie pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w misji z satelitą Telstar 19 VANTAGE w lipcu tego roku. Wtedy wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Tym razem planowane jest powtórzenie tej operacji. 

13 listopada przeprowadzono test statyczny Falcona 9 przed misją. Polegał on na ustawieniu rakiety na platformie startowej, zatankowaniu jej i uruchomieniu na kilka sekund silników w jej pierwszym stopniu, przy jednoczesnym utrzymywaniu rakiety na stanowisku startowym. Po tym zbiorniki rakiety zostały opróżnione, a ona wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę, którego dostarczy na orbitę. 

W tej chwili prognozy pogody dają 60% szans na start w ustalonym terminie. Główną przeszkodą może okazać się zbyt gruba, przekraczająca 1400 m warstwa chmur oraz chmury kłębiaste (cumulusy). Oba te czynniki mogą powodować zamarzanie. W przypadku przesunięcia startu o 24 godziny, szanse na start wzrastają do 90%. Wtedy jedyną przeszkodą mogą okazać się zbyt silne wiatry w okolicy platformy startowej. 

Źródła: Es'hailSat, Gunter's Space Page, Tom Cross, SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
2019-07-23 01:15
CRS-18
Data 23 lipca 2019
Godzina 01:15 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Dragon, IDA-3
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl