Na 24 sierpnia 2017, na godzinę 20:50 czasu polskiego (18:50 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją FormoSat-5. Start odbędzie się z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Okno startowe potrwa 44 minuty. Planowane jest lądowanie pierwszego stopnia na statku Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym.

Start rakiety Falcon 9 z misją FormoSat-5 – 24 sierpnia 2017

wtorek, 22 sierpnia 2017 14:06 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją FormoSat-5 – 24 sierpnia 2017

Na 24 sierpnia 2017, na godzinę 20:51 czasu polskiego (18:51 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją FormoSat-5. Start odbędzie się z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Okno startowe potrwa 42 minuty.

Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

Podczas dwunastej tegorocznej misji, Falcon 9 wyniesie na orbitę heliosynchroniczną tajwańskiego satelitę FormoSat-5. Ten ważący zaledwie 475 kg satelita, zaprojektowany i zbudowany przez National Space Organization (narodowa, cywilna agencja kosmiczna Tajwanu), będzie służył do obserwacji ZIemi. Został on wyposażony w sensory panchromatyczny (pozwalający robić czarno-białe zdjęcia o rozdzielczości przestrzennej 2 m) oraz multispektralny (pozwalający na generowanie obrazów kolorowych o rozdzielczości 4 m). Pierwotnie satelita miał zostać wyniesiony w kosmos na szczycie rakiety Falcon 1, jednak po tym, jak firma SpaceX zdecydowała się na porzucenie tego projektu, ładunek został przeznaczony do wyniesienia przy pomocy rakiety Falcon 9. Satelita odłączy się od drugiego stopnia rakiety około 11 minut po starcie.

Zbliżająca się misja będzie trzecią tegoroczną z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Poprzednie dwie miały na celu dostarczenie na orbitę każdorazowo dziesięciu satelitów konstelacji Iridium NEXT. Obie te misje zakończyły się sukcesem, udało się również dwukrotnie wylądować pierwszym stopniem rakiety na statku Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym.

Pomimo spełnienia przez SpaceX wszystkich wymagań formalnych i środowiskowych do przeprowadzania lądowań na lądzie na zachodnim wybrzeżu, firma tym razem nie zdecydowała się na to. Można jedynie przypuszczać, że platforma do lądowania lub inny sprzęt naziemny konieczny do jego przeprowadzenia, nie był jeszcze w pełni gotowy podczas składania wniosku o pozwolenie na lądowanie podczas misji FormoSat-5. Dlatego też również tym razem zostanie podjęta próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na statku, który będzie się znajdował około 344 km od platformy startowej. Jeśli się powiedzie, będzie to piętnaste udane lądowanie boostera Falcona 9 i dziewiąte na pływającej platformie.

19 sierpnia firma SpaceX potwierdziła na Twitterze, że udało się przeprowadzić test statyczny rakiety przed misją. Rakieta została ustawiona na platformie startowej, zatankowana, a silniki jej pierwszego stopnia zostały odpalone na około trzy i pół sekundy. Następnie paliwo zostało wypompowane, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie zamontowano na jej szczycie satelitę. Test statyczny służy do sprawdzenia, czy wszystkie elementy rakiety oraz systemy naziemne działają dobrze i pozwala na wyeliminowanie ewentualnych błędów i usterek przed dniem startu, aby zmniejszyć ryzyko przerwania procedury startowej.

Źródła: nasaspaceflight.com, National Space Organization, FormoSat-5 Press Kit

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl