Na 6 lipca 2017, na godzinę 01:37 czasu polskiego (5 lipca, 23:37 UTC) SpaceX planuje start rakiety Falcon 9 z satelitą Intelsat 35e. Start odbędzie się z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego.

Start rakiety Falcon 9 z misją Intelsat 35e

sobota, 1 lipca 2017 11:28 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Intelsat 35e
  Aktualizacja 5 lipca, 19:41

Najnowsza prognoza pogody daje 90% szans na start zarówno w wyznaczonym terminie, jak i zapasowym. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste powodujące zamarzanie rakiety. Dokładna godzina startu to 01:38 czasu polskiego (5 lipca, 23:38 UTC).

  Aktualizacja 4 lipca, 09:21

CEO SpaceX, Elon Musk, poinformował, że dzień czwartego lipca zostanie przeznaczony na pełne sprawdzenie systemów rakiety i sprzętu naziemnego oraz że start planowany jest na nie wcześniej niż 6 lipca (czasu polskiego). Prawdopodobna godzina startu to 01:37 czasu polskiego (5 lipca, 23:37 UTC).

  Aktualizacja 4 lipca, 03:03

Firma SpaceX poinformowała na Twitterze, że kolejna próba wystrzelenia rakiety Falcon 9 z misją Intelsat 35e będzie podjęta 24 godziny później. Prawdopodobna godzina startu to 5 lipca, 01:37 czasu polskiego (4 lipca, 23:37 UTC).

  Aktualizacja 4 lipca, 02:47

Po raz kolejny odliczanie zostało przerwane na 9 sekund przed planowanym startem. Przyczyny oraz nowa data i godzina startu nie są na razie znane.

  Aktualizacja 4 lipca, 01:00

Ze względu na warunki pogodowe, start został przesunięty na godzinę 02:35 czasu polskiego.

  Aktualizacja 3 lipca, 10:59

Prognoza pogody daje 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste powodujące zamarzanie rakiety. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień, szanse również wynoszą 70%.

  Aktualizacja 3 lipca, 01:46

Odliczanie zostało przerwane na 9 sekund przed startem. Na razie nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną. Z tego względu start został przesunięty o 24 godziny. Nowa data startu to 4 lipca, 01:37 czasu polskiego (3 lipca, 23:37 UTC).

Start Falcona 9 z satelitą Intelsat 35e odbędzie się z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Okno startowe potrwa 57 minut.

Transmisja na żywo ze startu będzie dostępna na naszej stronie.

Podczas dziesiątej w tym roku misji SpaceX firma wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Intelsat 35e. Został on zbudowany przez Boeinga na platformie Boeing-702MP. Będzie on służył mieszkańcom Europy, Ameryki, Karaibów i Afryki Północnej. Jego czas działania na orbicie przewidziany jest na co najmniej 15 lat.

Ze względu na dużą masę ładunku, tym razem nie będzie podejmowana próba odzyskania pierwszego stopnia rakiety. W tym roku zaledwie dwa razy zdecydowano się na ten krok – podczas misji z satelitami EchoStar 23 w marcu, oraz Inmarsat-5 F4 w maju. Wszystkie inne tegoroczne misje zakończyły się udanym lądowaniem pierwszego członu rakiety – trzy razy na lądzie i cztery razy na platformach pływających po oceanie.

Test statyczny Falcona 9 przed misją Intelsat 35e odbył się 30 czerwca, około godziny 02:30 czasu polskiego (00:30 UTC). Polegał on na tym, że rakieta została ustawiona na platformie startowej, zatankowana, a silniki jej pierwszego stopnia odpalono na około 3,5 sekundy. Następnie paliwo z pierwszego jak i drugiego członu zostało wypompowane, a rakieta została opuszczona do pozycji horyzontalnej i schowana w hangarze. Tam zostanie na niej zainstalowany satelita.

Źródła: Twitter SpaceX, Intelsat.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl