Najnowsza prognoza pogody daje 90% szans na start zarówno w wyznaczonym terminie, jak i zapasowym. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste powodujące zamarzanie rakiety. Dokładna godzina startu to 01:38 czasu polskiego (5 lipca, 23:38 UTC).
CEO SpaceX, Elon Musk, poinformował, że dzień czwartego lipca zostanie przeznaczony na pełne sprawdzenie systemów rakiety i sprzętu naziemnego oraz że start planowany jest na nie wcześniej niż 6 lipca (czasu polskiego). Prawdopodobna godzina startu to 01:37 czasu polskiego (5 lipca, 23:37 UTC).
Firma SpaceX poinformowała na Twitterze, że kolejna próba wystrzelenia rakiety Falcon 9 z misją Intelsat 35e będzie podjęta 24 godziny później. Prawdopodobna godzina startu to 5 lipca, 01:37 czasu polskiego (4 lipca, 23:37 UTC).
Po raz kolejny odliczanie zostało przerwane na 9 sekund przed planowanym startem. Przyczyny oraz nowa data i godzina startu nie są na razie znane.
Ze względu na warunki pogodowe, start został przesunięty na godzinę 02:35 czasu polskiego.
Prognoza pogody daje 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste powodujące zamarzanie rakiety. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień, szanse również wynoszą 70%.
Odliczanie zostało przerwane na 9 sekund przed startem. Na razie nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną. Z tego względu start został przesunięty o 24 godziny. Nowa data startu to 4 lipca, 01:37 czasu polskiego (3 lipca, 23:37 UTC).
Start Falcona 9 z satelitą Intelsat 35e odbędzie się z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Okno startowe potrwa 57 minut.
Transmisja na żywo ze startu będzie dostępna na naszej stronie.
Podczas dziesiątej w tym roku misji SpaceX firma wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Intelsat 35e. Został on zbudowany przez Boeinga na platformie Boeing-702MP. Będzie on służył mieszkańcom Europy, Ameryki, Karaibów i Afryki Północnej. Jego czas działania na orbicie przewidziany jest na co najmniej 15 lat.
Ze względu na dużą masę ładunku, tym razem nie będzie podejmowana próba odzyskania pierwszego stopnia rakiety. W tym roku zaledwie dwa razy zdecydowano się na ten krok – podczas misji z satelitami EchoStar 23 w marcu, oraz Inmarsat-5 F4 w maju. Wszystkie inne tegoroczne misje zakończyły się udanym lądowaniem pierwszego członu rakiety – trzy razy na lądzie i cztery razy na platformach pływających po oceanie.
Test statyczny Falcona 9 przed misją Intelsat 35e odbył się 30 czerwca, około godziny 02:30 czasu polskiego (00:30 UTC). Polegał on na tym, że rakieta została ustawiona na platformie startowej, zatankowana, a silniki jej pierwszego stopnia odpalono na około 3,5 sekundy. Następnie paliwo z pierwszego jak i drugiego członu zostało wypompowane, a rakieta została opuszczona do pozycji horyzontalnej i schowana w hangarze. Tam zostanie na niej zainstalowany satelita.
Źródła: Twitter SpaceX, Intelsat.com