Na 31 marca 2017, na godzinę 00:27 czasu polskiego (30 marca, 22:27 UTC), planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą SES-10. Okno startowe potrwa 150 minut. W czasie tej misji planowane jest odzyskanie pierwszego stopnia rakiety.

Start rakiety Falcon 9 z misją SES-10 – 31 marca 2017

czwartek, 30 marca 2017 10:44 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją SES-10 – 31 marca 2017

Na 31 marca 2017, na godzinę 00:27 czasu polskiego (30 marca, 22:27 UTC), z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą SES-10. Okno startowe potrwa 150 minut. W czasie tej misji planowane jest odzyskanie pierwszego stopnia rakiety.

Transmisja na żywo ze startu dostępna będzie w dwóch wersjach:

  • Technicznej – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
  • Ogólnej – z pełnym komentarzem prowadzących.

Oba streamy obok siebie można będzie oglądać na naszej stronie.

Podczas czwartej tegorocznej misji SpaceX, rakieta Falcon 9 wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę SES-10, zbudowanego przez firmę Airbus Defence and Space. Zasięg satelity obejmie Meksyk, Karaiby, Amerykę Centralną i Amerykę Południową. Jego żywotność przewidziana jest na 15 lat. Zastąpi on satelity AMC-3 i AMC-4, wyniesione na orbitę odpowiednio w 1997 i 1999 roku.

Do wyniesienia na orbitę satelity SES-10 posłuży pierwszy stopień rakiety Falcon 9, która została użyta w czasie misji CRS-8 do wystrzelenia statku transportowego Dragon z zapasami dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w kwietniu 2016 roku. Wtedy to pierwszy stopień wylądował na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Było to pierwsze udane lądowanie na statku. Od tego czasu booster był sprawdzany i w miarę potrzeb naprawiany. Pod koniec stycznia przeszedł on test statyczny w ośrodku testowym w McGregor, w Teksasie i kolejny, już na platformie startowej, 27 marca. W czasie misji SES-10 planowane jest ponowne lądowanie pierwszego stopnia na statku OCISLY.

Firma SES jako pierwsza zdecydowała się na skorzystanie z używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Jeśli misja przebiegnie bezproblemowo, można się spodziewać, że kolejni klienci będą chcieli wysyłać swoje satelity w kosmos na używanych boosterach.

W tej chwili pogoda daje 80% szans na start w wyznaczonym terminie. Głównym problemem mogą być chmury kłębiaste (cumulusy), wewnątrz których mogą występować silne prądy wznoszące. Mogłyby one spowodować zniesienie rakiety z kursu lub nawet jej dezintegrację. Innym problemem może być przekraczająca grubość 1400 m warstwa chmur, powodująca zamarzanie. W przypadku przełożenia startu o 48 h, szanse spadają do 40%, a dodatkowym problemem będą wiatry przekraczające 56 km/h w okolicy platformy startowej.

Źródła: Twitter SpaceX, Instagram SpaceX, SES

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl