Na 10 września, na godzinę 05:28 czasu polskiego (03:28 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Start rakiety Falcon 9 z misją Telstar 18 VANTAGE – 10 września 2018

niedziela, 9 września 2018 13:18 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą Merah Putih (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą Merah Putih (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą Merah Putih (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą Merah Putih (Źródło: SpaceX)

Na 10 września, na godzinę 05:28 czasu polskiego (03:28 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 240 minut. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Ważący 7060 kg Telstar 18 VANTAGE został zbudowany przez firmę SSL na zlecenie kanadyjskiej firmy Telesat. Po starcie trafi on na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Docelowo ma zostać umieszczony na orbicie geostacjonarnej na długości geograficznej 138°E. Posłuży mieszkańcom m.in. Indii, Chin, Mongolii, Australii i innych obszarów południowo-wschodniej Azji oraz Oceanu Spokojnego. Część możliwości satelity będzie wykorzystywana przez firmę APSTAR, która w stosunku do niego używa nazwy APSTAR-5C. Czas pracy satelity na orbicie szacowany jest na co najmniej 15 lat. 

Obszar, który zostanie pokryty zasięgiem satelity Telstar 18 VANTAGE (Źródło: Telesat)

Będzie to druga tegoroczna misja, jaką SpaceX przeprowadzi na zlecenie firmy Telesat. Wcześniej, 22 lipca, Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę Telstar 19 VANTAGE. Podczas tej misji wykorzystany zostanie nowy egzemplarz rakiety Falcon 9 Block 5. Kilka minut po starcie zaplanowano lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Test statyczny przed startem został przeprowadzony 5 września. Rakieta została wtedy ustawiona na platformie startowej, po czym jej zbiorniki wypełniono paliwem i ciekłym tlenem, a następnie na kilka sekund uruchomiono 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Po tym rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę, którego wyniesie na orbitę. 

Obecnie prognozy pogody dają 60% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulusy) oraz zbyt gruba warstwa chmur, mogące powodować zamarzanie. 

Źródła: Telesat (1), Telesat (2), APSTARSpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl