niedziela, 9 września 2018 13:18 Na 10 września, na godzinę 05:28 czasu polskiego (03:28 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Start rakiety Falcon 9 z misją Telstar 18 VANTAGE – 10 września 2018

Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitą Merah Putih (Źródło: SpaceX)

Na 10 września, na godzinę 05:28 czasu polskiego (03:28 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 18 VANTAGE. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 240 minut. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Ważący 7060 kg Telstar 18 VANTAGE został zbudowany przez firmę SSL na zlecenie kanadyjskiej firmy Telesat. Po starcie trafi on na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Docelowo ma zostać umieszczony na orbicie geostacjonarnej na długości geograficznej 138°E. Posłuży mieszkańcom m.in. Indii, Chin, Mongolii, Australii i innych obszarów południowo-wschodniej Azji oraz Oceanu Spokojnego. Część możliwości satelity będzie wykorzystywana przez firmę APSTAR, która w stosunku do niego używa nazwy APSTAR-5C. Czas pracy satelity na orbicie szacowany jest na co najmniej 15 lat. 

Obszar, który zostanie pokryty zasięgiem satelity Telstar 18 VANTAGE (Źródło: Telesat)

Będzie to druga tegoroczna misja, jaką SpaceX przeprowadzi na zlecenie firmy Telesat. Wcześniej, 22 lipca, Falcon 9 wyniósł na orbitę satelitę Telstar 19 VANTAGE. Podczas tej misji wykorzystany zostanie nowy egzemplarz rakiety Falcon 9 Block 5. Kilka minut po starcie zaplanowano lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Test statyczny przed startem został przeprowadzony 5 września. Rakieta została wtedy ustawiona na platformie startowej, po czym jej zbiorniki wypełniono paliwem i ciekłym tlenem, a następnie na kilka sekund uruchomiono 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Po tym rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę, którego wyniesie na orbitę. 

Obecnie prognozy pogody dają 60% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulusy) oraz zbyt gruba warstwa chmur, mogące powodować zamarzanie. 

Źródła: Telesat (1), Telesat (2), APSTARSpaceX

Autorzy

Najbliższy start
SSO-A
Czas startu listopad 2018
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu VAFB SLC-4E 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 15 małych satelitów i 49 cubesatów
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony