Na 22 lipca, na godzinę 7:50 czasu polskiego (5:50 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 19 VANTAGE, który zostanie dostarczony na geosynchroniczną orbitę transferową. Start odbędzie się z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Okno startowe potrwa 240 minut. Pierwszy stopień podejmie próbę lądowania na autonomicznej barce OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją Telstar 19 VANTAGE – 22 lipca 2018

sobota, 21 lipca 2018 15:56 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją SES-12, 4 czerwca 2018 roku (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją SES-12, 4 czerwca 2018 roku (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją SES-12, 4 czerwca 2018 roku (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją SES-12, 4 czerwca 2018 roku (Źródło: SpaceX)

Na 22 lipca, na godzinę 7:50 czasu polskiego (5:50 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą Telstar 19 VANTAGE, który zostanie dostarczony na geosynchroniczną orbitę transferową. Start odbędzie się z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Okno startowe potrwa 240 minut. Będzie to trzynasta misja SpaceX w tym roku, a druga przy użyciu wersji Block 5 rakiety Falcon 9.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Telstar 19 VANTAGE należy do najnowszej generacji satelitów firmy Telesat. Będzie on wykorzystywał zarówno szerokie wiązki obejmujące większe obszary, jak i wiązki punktowe oferujące dużą przepustowość (ang. HTS – High Throughput Satellite). Satelita zostanie umieszczony na długości geograficznej 63°W, razem z Telstarem 14R. Będzie on zapewniał dostęp do usług w pasmach Ku i Ka na terenie obydwóch Ameryk oraz nad Oceanem Atlantyckim. Satelita ma planowo rozpocząć pracę jeszcze tego lata. Został on zbudowany przez firmę SSL, a jego planowany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.

Niecałe 9 minut po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Będzie to pierwsza próba lądowania od 11 maja, ponieważ podczas trzech poprzednich startów swoje drugie loty odbywały boostery Falcona 9 w wersji Block 4. Firma SpaceX nie planowała wykorzystywać ich więcej niż dwa razy, więc nie były podejmowane próby ich odzysku.

Test statyczny przed misją odbył się 18 lipca. Wtedy rakieta została ustawiona na platformie SLC-40, zatankowana, a następnie silniki jej pierwszego stopnia zostały uruchomione na kilka sekund. Po teście rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę. 

Obecnie prognoza pogody daje 60% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą być występujące w pobliżu platformy startowej chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie, a także warstwa chmur o grubości przekraczającej 1400 m, także mogąca powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień, szanse na dobrą pogodę również wynoszą 60%.

Źródła: Telesat, Gunter’s Space Page, SSL, NASASpaceFlight.com, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl