niedziela, 14 maja 2017 20:06 Na 16 maja 2017, na godzinę 01:20 czasu polskiego (15 maja, 23:20 UTC) z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą Inmarsat-5 F4.

Start rakiety Falcon 9 z satelitą Inmarsat-5 F4 – 16 maja 2017

Na 16 maja 2017, na godzinę 01:20 czasu polskiego (15 maja, 23:20 UTC) z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą Inmarsat-5 F4. Okno startowe potrwa 50 minut. Nie będzie podejmowana próba lądowania pierwszego stopnia rakiety.

Transmisja na żywo ze startu dostępna będzie na kanale SpaceX na YouTube oraz na naszej stronie.

Podczas szóstej tegorocznej misji SpaceX, rakieta Falcon 9 wyniesie zbudowanego przez Boeinga satelitę Inmarsat-5 F4 na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Ważący około 6100 kg satelita będzie jak dotychczas najcięższym ładunkiem, jaki firma dostarczy na GTO. Ze względu na dużą masę ładunku, nie będzie podejmowana próba odzyskania pierwszego stopnia rakiety.

I-5 F4 odłączy się od drugiego stopnia rakiety około 32 minuty po starcie. Następnie satelita o własnych siłach dotrze na orbitę geostacjonarną. Później zostaną rozłożone panele słoneczne, których rozpiętość sięga ponad 40 m i rozpocznie się seria testów, po których satelita zostanie włączony do użytku.

Inmarsat-5 F4 jest czwartym satelitą tworzonej przez Inmarsat sieci Global Xpress (GX). Dostarcza ona usługi szybkiej transmisji danych na lądzie, morzu i w powietrzu. Korzystają z niej m.in. linie lotnicze Lufthansa, Singapore Airlines czy Air New Zealand, których pasażerowie mogą w czasie lotu łączyć się z Internetem. Innymi użytkownikami GX są agencje rządowe na całym świecie, przedsiębiorstwa transportu morskiego oraz właściciele prywatnych odrzutowców, dla których stały dostęp do szybkiej transmisji danych jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

Test statyczny przed misją odbył się w czwartek, 11 maja. Rakieta została ustawiona na platformie LC-39A i zatankowana, po czym silniki pierwszego stopnia zostały uruchomione na około 3 sekundy. Następnie paliwo ze zbiorników zostało spuszczone, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie zainstalowano na niej satelitę, którego ma dostarczyć na orbitę. Satelita dotarł na Cape Canaveral 25 kwietnia, gdzie przeszedł ostatnie testy i został zatankowany, a następnie zamknięty w osłonie aerodynamicznej, która będzie go chronić podczas startu.

Obecnie pogoda daje 80% szans na start w wyznaczonym terminie. Jedyną przeszkodą mogą być występujące w pobliżu platformy startowej chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie oraz kowadła chmurowe, które związane są z powstawaniem burz. W przypadku przełożenia startu o 24 godziny dodatkowym problemem mogą okazać się wiatry przekraczające 56 km/h w okolicach platformy startowej.

Źródła: Inmarsat, Twitter SpaceX, Twitter Inmarsat

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony