Na 14 sierpnia, na 07:26 czasu polskiego planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą JCSAT-16. Po starcie przeprowadzona będzie kolejna próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na statku OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Start rakiety Falcon 9 z satelitą JCSAT-16 – 14 sierpnia 2016

piątek, 12 sierpnia 2016 18:49 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z satelitą JCSAT-16 – 14 sierpnia 2016

Na niedzielę, 14 sierpnia 2016, na godzinę 07:26 czasu polskiego (05:26 UTC), z Cape Canaveral SLC-40 planowany jest start rakiety Falcon 9 z satelitą JCSAT-16. Okno startowe potrwa 120 minut. Niecałe 10 minut po starcie podjęta będzie próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Dostępne będą dwie transmisje na żywo:

  • Techniczna – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
  • Ogólna – z pełnym komentarzem prowadzących.

Oba streamy obok siebie będzie można oglądać na naszej stronie.

Warunki pogodowe na czas startu są całkiem dobre. Pogoda daje 80% szans na start. Jedynym zagrożeniem może być zbyt gruba warstwa chmur lub zbyt mała odległość chmur kłębiastych od platformy startowej. W przypadku przesunięcia startu o 24h, pogoda może być mniej sprzyjająca i szanse na start w tym terminie wyniosą 70%.

Misja JCSAT-16 będzie ósmą misją SpaceX w tym roku, a zarazem drugą dla JSAT Corporation. Poprzednia misja z satelitą tego klienta – JCSAT-14 – miała miejsce 6 maja. Więcej na temat misji JCSAT-14 i odzyskanego pierwszego stopnia rakiety można przeczytać tutaj. Ważący 4600 kg JCSAT-16, którego czas pracy na orbicie planowany jest na 15 lat, miał służyć jako zapasowy satelita, gotowy do użycia w przypadku awarii któregoś z aktywnych satelitów japońskiej firmy. Uszkodzenie satelity Superbird 8 w czasie transportu na platformę startową w Gujanie Francuskiej spowodowało jednak, że JCSAT-16 przejmie jego obowiązki. W czasie tej misji przeprowadzona będzie kolejna już próba lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Do tej pory lądowanie udało się już kilkukrotnie – zarówno na oceanie jak i na lądzie. Odzyskanie i ponowne użycie pierwszego stopnia rakiety pozwoli na znaczącą obniżkę kosztów wyniesienia ładunku na orbitę. Statek zostanie ustawiony w odległości 591 km od platformy startowej.

Obecnie trwają testy boostera z misji JCSAT-14, który dość ciężko zniósł lądowanie. W ośrodku testowym McGregor w Teksasie odpalono jego silniki już trzy razy, a planowanych jest kolejnych kilka uruchomień. Zebrane dane pozwolą na określenie jakich napraw i modyfikacji należy dokonać w rakietach, aby można ich było bezpiecznie używać wielokrotnie. Jak kilka dni temu poinformowała Gwynne Shotwell, klienci są zainteresowani używanymi rakietami i możliwe, że SpaceX jeszcze w tym roku wyniesie dwa ładunki przy pomocy odzyskanych boosterów. Test statyczny, z którego nagranie znajduje się poniżej, przeprowadzono 10 sierpnia.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl