Warunki pogodowe na Florydzie znacznie się pogorszyły. Pogoda w tej chwili daje tylko 40% szans na start 27 maja. W przypadku przesunięcia startu o kolejne 24h, szanse nieznacznie wzrastają, do 50%. W związku z tym należy liczyć się z możliwością przeniesienia startu o kolejne kilka dni. Okno startowe zostało przesunięte o minutę do tyłu, czyli od 23:39 czasu polskiego (21:39 UTC).
Ze względu na niewielkie problemy z siłownikiem silnika drugiego stopnia rakiety, start został przesunięty o 24h. Nowa planowana data i godzina startu to 27 maja, 23:40 czasu polskiego (21:40 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut.
Na 26 maja 2016, na godzinę 23:40 czasu polskiego (21:40 UTC), z Cape Canaveral SLC-40 planowany jest start rakiety Falcon 9 FT, której zadaniem będzie wyniesienie na orbitę satelity Thaicom-8. Okno startowe potrwa 120 minut.
Około 9 minut po starcie planowana jest próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.
Dostępne będą dwa rodzaje transmisji na żywo ze startu i lądowania:
- Techniczna – widok z rakiety, parametry lotu, komunikacja radiowa, bez zbędnego komentarza.
- Ogólna – z pełnym komentarzem prowadzących.
Oba streamy obok siebie będzie można oglądać na naszej stronie.
Szczegółowy opis misji Thaicom-8 w języku angielskim dostępny jest w dokumencie dla prasy wydanym przez SpaceX (PDF).
Misja Thaicom-8 będzie piątą misją SpaceX w tym roku i drugą w maju. Poprzednie tegoroczne to Jason-3, SES-9, CRS-8 i JCSAT-14. Ważący niecałe 3200 kg satelita Thaicom-8, zbudowany przez firmę Orbital ATK, będzie obejmował swoim zasięgiem wschodnią Afrykę, Indie oraz Tajlandię. Więcej na temat satelity można dowiedzieć się z tego dokumentu.
19 maja na Cape Canaveral dotarły osłony aerodynamiczne ładunku.
Źródło: USLaunchReport
W czasie tej misji przeprowadzona będzie kolejna eksperymentalna próba lądowania na barce na oceanie. Poprzednie dwie – podczas kwietniowej misji CRS-8 oraz majowej JCSAT-14 – zakończyły się powodzeniem.
Choć ostatnia próba lądowania była udana, to Elon Musk wspomniał na Twitterze, że pierwszy stopień z misji JCSAT-14 doznał dość mocnych uszkodzeń, w związku z czym raczej nie zostanie ponownie wykorzystany do komercyjnej misji. Później dodał, że ten stopień mógłby lecieć ponownie, ale to się raczej nie stanie. Będzie za to służył do testów, które pozwolą stwierdzić, co należy w rakiecie poprawić, aby nawet w przypadku tak trudnych misji, pierwszy stopień nadawał się do ponownego użytku.
Na mapie poniżej zaznaczono miejsce, w którym zostanie ustawiona barka OCISLY podczas misji Thaicom-8. Znajdzie się ona 18,5 km dalej od Florydy, niż podczas misji JCSAT-14.
W naszym FAQ można dowiedzieć się więcej na temat rakiet wielokrotnego użytku.
Test statyczny odbył się we wtorek, 24 maja. Poniżej znajduje się nagranie z testu.