17 września Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) opublikowała wersję roboczą oceny środowiskowej odnoszącej się do planowanego przez SpaceX programu startów rakiety Starship z Teksasu.

Wersja robocza oceny środowiskowej dla startów orbitalnych Starshipa opublikowana

czwartek, 23 września 2021 23:12 (edytuj)
Dwa stopnie rakiety Starship łączone ze sobą po raz pierwszy (Źródło: SpaceX)
Dwa stopnie rakiety Starship łączone ze sobą po raz pierwszy (Źródło: SpaceX)
Dwa stopnie rakiety Starship łączone ze sobą po raz pierwszy (Źródło: SpaceX) Dwa stopnie rakiety Starship łączone ze sobą po raz pierwszy (Źródło: SpaceX)

17 września Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) opublikowała wersję roboczą oceny środowiskowej (ang. EA – Environmental Assessment) odnoszącej się do planowanego przez SpaceX programu startów rakiety Starship z Teksasu.

Starship to rozwijana przez SpaceX nowa rakieta w pełni wielokrotnego użytku, która ma docelowo pozwolić na znaczące obniżenie kosztów dostępu do orbity oraz na przeprowadzenie załogowych misji na Marsa. W ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie prototypy rakiety budowane są od końca 2018 roku. Obecnie powstaje tam orbitalny kompleks startowy dla Starshipa.

Testowy lot prototypu Starship SN15 (Źródło: SpaceX)FAA wymagała przeprowadzenia oceny środowiskowej zanim SpaceX będzie mogło otrzymać licencję lub eksperymentalne zezwolenie na starty orbitalne pełnej, składającej się z dwóch stopni rakiety Starship. Dotychczasowe testowe loty drugiego stopnia na wysokość do kilkunastu kilometrów odbywały się w ramach oceny środowiskowej przygotowanej w 2014 roku, kiedy SpaceX planowało, aby z Boca Chica odbywały się starty rakiet z rodziny Falcon. Zakres tamtej oceny środowiskowej jest jednak niewystarczający dla startów orbitalnych Starshipa.

Opublikowanie wersji roboczej rozpoczyna trwający do 18 października okres, w którym każdy może zgłaszać swoje komentarze i uwagi. Na 6 i 7 października zaplanowane są także otwarte wirtualne spotkania. Po zakończeniu okresu komentarzy FAA weźmie pod uwagę wszystkie otrzymane opinie i przygotuje finalną wersję oceny środowiskowej. Może się ona zakończyć stwierdzeniem, że potencjalny wpływ na środowisko jest duży, a negatywnych efektów nie da się złagodzić do mało znaczącego poziomu, co sprawi, że konieczne będzie stworzenie sprawozdania wpływu na środowisko (ang. EIS – Environmental Impact Statement). FAA może także ustalić, że nie występuje istotny wpływ na środowisko lub też, że możliwa jest jego minimalizacja do akceptowalnego poziomu po zastosowaniu odpowiednich środków. Treść wersji roboczej sugeruje, że ostatnie rozwiązanie jest najbardziej prawdopodobne.

Ośrodek SpaceX w Boca Chica w Teksasie (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)W przypadku większości analizowanych aspektów ochrony środowiska FAA ustaliła, że wpływ programu nie będzie znaczący, lecz dla niektórych z nich przedstawiono środki, które SpaceX będzie musiało podjąć, aby rozpocząć starty. Konieczne będzie między innymi ograniczenie ryzyka uwalniania do środowiska substancji niebezpiecznych. Potencjalnym problemem może być wpływ na zagrożone gatunki zwierząt żyjące w okolicach Boca Chica. FAA współpracuje ze Służbą Połowu i Dzikiej Przyrody USA (ang. U.S. Fish and Wildlife Service), aby ustalić szczegóły przed opublikowaniem finalnego dokumentu. Według FAA problematyczne może także być zbyt częste zamykanie lokalnej publicznej drogi.

W obecnym kształcie ocena środowiskowa ma pozwolić na przeprowadzenie w ciągu roku do dwudziestu testowych lotów suborbitalnych samego statku Starship oraz do pięciu startów orbitalnych całej rakiety. W przyszłości SpaceX planuje znacząco zwiększyć częstotliwość lotów, co oznacza, że będą konieczne dodatkowe analizy wpływu na środowisko. FAA poinformowała, że w takiej sytuacji wykorzystane zostaną także informacje pozyskane podczas obecnego procesu.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl