Elon Musk – dyrektor generalny (CEO) i dyrektor techniczny (CTO) firmy SpaceX.

Elon Musk

Aktualizacja: piątek, 15 grudnia 2017 19:32

Kim jest Elon Musk?

Elon Reeve Musk (ur. 28 czerwca 1971) jest urodzonym w RPA, kanadyjsko-amerykańskim wynalazcą, inżynierem i przedsiębiorcą. Jest dyrektorem generalnym (CEO) i dyrektorem do spraw technicznych (CTO) w SpaceX, CEO i głównym projektantem produktu w Tesla Motors i członkiem zarządu w SolarCity. Jest założycielem SpaceX i The Boring Company i współzałożycielem PayPala, Tesla Motors i Zip2. Jest także pomysłodawcą koncepcyjnego systemu transportu wysokich prędkości, znanego jako Hyperloop.

Dlaczego założył SpaceX?

Elon Musk założył SpaceX przez frustrację spowodowaną niskim tempem postępu technologicznego lotów kosmicznych. Po próbach negocjacji startu, którego celem miało być wylądowanie “szklarni” na powierzchni Marsa, co miało ożywić NASA, Musk szybko uświadomił sobie, że powodem wolnego postępu nie jest brak chęci, ale niezwykle wysoki koszt umieszczenia czegokolwiek na orbicie.

Głównym celem SpaceX od założenia jest zbudowanie prostej i stosunkowo taniej rakiety wielokrotnego użytku, która mogłaby latać w kosmos, z możliwością ponownego lotu w podobnym czasie, w jakim obecnie są w stanie latać komercyjne samoloty. Zapewnienie taniego i prostego dostępu do kosmosu ma umożliwić ludziom osiedlenie się na innych planetach i stanie się gatunkiem multiplanetarnym.

Czy Elon Musk wziął udział w AMA (Ask Me Anything - zapytaj mnie o cokolwiek)?

We wrześniu 2011, Musk zrobił AMA w formie wideo: zobacz wątek tutaj i odpowiedź wideo tutaj.

W styczniu 2015, Musk zrobił bardziej konwencjonalne AMA: zobacz wątek tutaj.

W październiku 2016 roku, Musk zrobił AMA dotyczące jego prezentacji podczas IAC 2016: zobacz wątek tutaj. Jego przetłumaczoną wersję można przeczytać na naszej stronie.

W październiku 2017 roku, Musk zrobił AMA na temat nadchodzącej rakiety Big Fucking Rocket: zobacz wątek tutaj. Przetłumaczone AMA można znaleźć na tutaj.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl