Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie tego, w jaki sposób można oglądać starty rakiet na żywo.

Oglądanie startu

Aktualizacja: piątek, 15 grudnia 2017 18:17

Gdzie w internecie mogę obejrzeć start?

Są trzy główne miejsca, w których można obejrzeć start:

Jeśli masz problemy ze streamem, spróbuj obniżyć jakość obrazu lub bitrate; YouTube i Livestream są obecnie “sparowane” pod względem opóźnień, więc wszystkie streamy powinny być mniej więcej zsynchronizowane. Dodatkowo, SpaceX prowadzi dwie transmisje na YouTube: transmisję pełną (ang. full cast) i transmisję techniczną (ang. technical cast). Jeżeli jesteś nowicjujem w kwestiach techniki rakietowej i SpaceX, lub oczekujesz że wszystko co się dzieje będzie wytłumaczone, oglądaj transmisję pełną. Dla entuzjastów którzy wolą słuchać komunikacji radiowej i nie potrzebują prezenterów polecana jest transmisja techniczna. Transmisje rozpoczynają się o różnych porach, zazwyczaj około 20-30 minut przed startem. Na kanale YT SpaceX odliczanie rozpoczyna się na 24 godziny przed startem. NASA TV zwykle rozpoczyna transmisję na godzinę lub dwie przed startem, jeśli to start rządowy.

Gdzie mogę znaleźć daty i godziny startów SpaceX?

Na naszej stronie. Polecamy również zajrzenie na subreddit SpaceX oraz zapisanie się na spamlistę u użytkownika Wykopu @Mamuts. Kolejną alternatywą jest strona Spaceflight Now. Warto zauważyć, że informacje na stronie spacex.com są prawie zawsze nieaktualne i zawierają tylko przybliżony czas przybycia rakiety na miejsce startowe, a nie czas startu.

Gdzie najlepiej oglądać start na żywo?

Polecamy zajrzenie na spis miejsc przygotowany przez użytkowników reddita.

Będę niedługo w pobliżu kosmodromu. Jakie są szanse na zobaczenie startu?

To zależy od tego, ile czasu do startu zostało. SpaceX jest wciąż stosunkowo młodą firmą w biznesie kosmicznym, więc wciąż zdarzają im się opóźnienia. Nie planuj wyjazdu specjalnie na lot!

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl