Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie tego, w jaki sposób można zostać zatrudnionym w SpaceX, jakie warunki trzeba spełnić oraz jak wygląda praca w firmie.

Praca w SpaceX

Aktualizacja: piątek, 15 grudnia 2017 19:44

Nie jestem obywatelem USA, mogę pracować w SpaceX?

Ogólnie trudniej jest dostać pracę w SpaceX, jeśli nie urodziłeś się w USA. Możesz tam pracować tylko, jeśli jesteś określony jako "US Person", co oznacza, że musisz być obywatelem, naturalizowanym obywatelem obywatelem albo legalnym stałym mieszkańcem. Powodem, dla którego SpaceX unika zatrudniania obcokrajowców, jest ITAR (wyjaśnione niżej), które kontroluje wymianę pewnych informacji, włączając w to projekty rakiet. Jeśli SpaceX uzna, że jesteś warty zachodu, mogą Ci zasponsorować Zieloną Kartę. Obywatele Kanady mogą być tam zatrudnieni posiadając wizę TN oraz licencję zwalniającą z ITAR.

Oficjalne stanowisko SpaceX brzmi następująco:

To conform to U.S. Government space technology export regulations, applicant must be a U.S. citizen, lawful permanent resident of the U.S., protected individual as defined by 8 U.S.C. 1324b(a)(3), or eligible to obtain the required authorizations from the U.S. Department of State.

Czy SpaceX prowadzi jakieś działania poza granicami Stanów Zjednoczonych?

Z powodu ograniczeń ITAR, SpaceX raczej nie będzie robić nic poza granicami USA w dającej się przewidzieć przyszłości. Jest możliwe, że założą spółkę siostrzaną zajmującą się rzeczami nie związanymi z ITAR, ale skłonność SpaceX do wytwarzania wszystkiego na miejscu powoduje, że jest to mało prawdopodobne.

Czym jest ITAR?

ITAR to skrót od International Traffic in Arms Regulations (Przepisy dotyczące międzynarodowego obrotu bronią). Są to przepisy kontrolujące eksport i import przedmiotów związanych z obronnością (znajdują się one na tzw. Munitions List). Dla SpaceX oznacza to, że nie mogą podzielić się żadną informacją, która mogłaby pomóc komuś z zagranicy w zbudowaniu rakiety. Efektem ubocznym jest to, że SpaceX nie może lądować poza granicami USA, więc na przykład niemożliwe jest lądowanie na Karaibach w przypadku startu z przylądka Canaveral.

Jak ubiegać się o pracę w SpaceX?

Odwiedź www.spacex.com/careers i zgłoś się już teraz!

Jak sprzedać się na spotkaniu o pracę?

SpaceX szuka inżynierów, którzy wiedzą, jak doprowadzić sprawy do końca. SpaceX szuka kandydatów, którzy potrafią rozpocząć projekt, napotkać na problemy, poradzić sobie z nimi i na koniec osiągnąć wyniki. Najlepiej skupić się na projektach, nad którymi pracowałeś, co zbudowałeś, jak to zbudowałeś, co poszło źle, a co dobrze. Bądź przygotowany do rozmowy o całym projekcie; jeśli SpaceX zapyta cię o jakąś część projektu, a ty odpowiesz, że nie wiesz, bo ty się tym nie zajmowałeś, to zapala się czerwona lampka sugerująca, że zmyślasz.

Kandydatami, których SpaceX chce zatrudnić są ci, którzy pracowali nad projektami i udało im się coś stworzyć. SpaceX boi się zatrudniać kandydatów, którzy mają wiedzę akademicką, ale nigdy nie skorzystali z niej praktycznie. Ogólnie SpaceX zatrudnia ludzi z lepszych szkół z dobrymi ocenami, ale to raczej ze względu na to, że trafili tam, bo posiadają umiejętność kończenia spraw, a nie dlatego, że SpaceX patrzy na szkołę i oceny.

Jakiego rodzaju stanowiska są dostępne w SpaceX?

SpaceX jest dużą, ciągle rosnącą firmą, w której wciąż poszukiwani są ludzie na zróżnicowane stanowiska. Najważniejsze stanowiska to te w dziale inżynierii, gdzie projektuje się i buduje systemy wymagane do pomyślnego lotu kosmicznego. Jeśli nie masz głowy do inżynierii, to wciąż jest dla ciebie miejsce w SpaceX. W fabryce pracują setki mechaników i techników, którzy faktycznie budują urządzenia, które lecą na orbitę. SpaceX potrzebuje też ludzi do działów HR (zarządzanie zasobami ludzkimi), PR (kontakty z otoczeniem), QA (kontrola jakości), sprzedaży, prawników i księgowości. Jeśli nie podoba ci się perspektywa pracy w fabryce w Los Angeles, wciąż możesz znaleźć pracę w kosmodromie przy platformie startowej lub w centrach badawczych.

Jakich cech szuka SpaceX?

SpaceX szuka ludzi, którzy potrafią wystąpić z inicjatywą, mają zapał i inteligencję. Formalne wykształcenie w zakresie inżynierii mechanicznej/elektrycznej/oprogramowania na uczelni działa na twoją korzyść. Dodatkowo, SpaceX interesuje się twoimi ponadobowiązkowymi aktywnościami: rakietą z butelki, którą zbudowałeś w wieku 8 lat, drzwiami, które naprawiłeś w wieku 10 lat, gokartem, który zbudowałeś w wieku 12 lat, stroną, którą zaprojektowałeś w wieku 14 lat, mostem, który skonstruowałeś w wieku 16 lat, itp. Wygląda na to, że SpaceX lubi w szczególności osoby, które brały udział w Formula SAE (konkurs dla studentów) lub mają doświadczenie w tworzeniu gier. Podkreśl swoją zdolność do rozwiązywania problemów poprzez pomysłowość i osobiste zaangażowanie; jest to prawie ważniejsze od dyplomu inżyniera.

Jak wygląda środowisko pracy w SpaceX?

Pomimo tego, że SpaceX powstało w 2002 roku, wciąż zachowuje ono kulturę pracy start-upu, typową dla wielu nowych firm w Kalifornii, poprzez wymaganie sporej ilości przepracowanych godzin i aktywnego zaangażowania. Przez to praca w SpaceX to wybór stylu życia, a nie “tylko praca”. Przyszli pracownicy powinni o tym wiedzieć przed podjęciem pracy. Jeśli chcesz zwyczajnej pracy, jest wiele innych możliwości.

Jak mogę zwiedzić SpaceX?

Wycieczki nie są dostępne dla każdego, możesz być oprowadzony tylko jeśli zostaniesz zaproszony przez kogoś kto tam pracuje. Dodatkowo musisz być “US person” (obywatel, naturalizowany obywatel, legalny stały mieszkaniec). Każdy może obejrzeć te wycieczki w internecie: fabryka w Hawthorne, placówka testowa w McGregor i platforma startowa na przylądku Canaveral.

Nie znalazłem tutaj odpowiedzi na moje pytanie związane z pracą w SpaceX, gdzie jej szukać?

Odpowiedź na twoje pytanie znajdziesz prawdopodobnie w jednym z tych wątków.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl