Ta strona jest krótką analizą wyjaśniającą kroki, które muszą zostać podjęte przez SpaceX i resztę ludzkości aby móc uczynić ludzkość gatunkiem multiplanetarnym.

Mars

Aktualizacja: wtorek, 31 października 2017 15:02 (edytuj)

Droga SpaceX na Czerwoną Planetę

Ta strona jest krótką analizą wyjaśniającą kroki, które muszą zostać podjęte przez SpaceX i resztę ludzkości aby spełnić marzenie Elona Muska o multiplanetarnej ludzkości. Te kroki mogą zostać zasadniczo podzielone na 4 kategorie: sondy/prace przygotowawcze, postawienie stopy na Marsie, nauka długoterminowego życia na Czerwonej Planecie i budowa samowystarczalnej kolonii

Przygotowanie do lotu na Marsa

Główny artykuł: Przygotowania do podróży na Marsa

NASA ułożyła zestaw badań do przeprowadzenia na Marsie, zanim zostanie on uznanym za wystarczająco bezpieczne miejsce do wysłania tam ludzi. SpaceX może je wziąć pod uwagę lub nie, w zależności od tego, jak mocno współpracują z NASA. Na przykład misja dostarczenia na Ziemię próbki marsjańskiej gleby powinna sprawdzić sporo punktów z tej listy i NASA zaproponowała misję Red Dragon jako drogę do sprawdzenia sprawności kapsuły Dragon V2. Ta lista zawiera zakres rzeczy, które muszą zostać wykonane na Marsie przez wyspecjalizowane instrumenty które muszą być dostarczone na Marsa.

Tymi rzeczami są:

 • Pomiary wyższych partii atmosfery, aby umożliwić stworzenie bardziej dokładnych modeli klimatycznych, na które powinny pozwolić większe i bezpieczniejsze satelity czy łaziki. Na przykład kilka marsjańskich satelitów pogodowych.

 • Pomiary niższych partii atmosfery, aby monitorować pogodę w potencjalnych miejscach lądowań, w celu zapewnienia bezpieczeństwa przyszłej załodze.

 • Unikanie zatrucia potencjalnymi marsjańskimi bakteriami poprzez identyfikację i unikanie możliwych regionów zawierających niebezpieczne bakterie.

 • Zapewnienie przyszłej załodze zdrowia, poprzez lepsze zbadanie źródeł i poziomów radiacji oraz toksyczności pyłu.

 • Określenie jakie efekty powoduje pył marsjański na powierzchni, poprzez lepsze fizyczne i chemiczne opisanie właściwości typów pyłu w przyszłych miejscach lądowań.

 • Zademonstrowanie wykorzystania lokalnych zasobów (ang. In Situ Resource Utilization) – głównie produkcja paliwa z metanu prosto z marsjańskiej atmosfery zawierającej duże ilości CO2 i pokazanie, że marsjański pył nie jest problemem.

 • Określenie dostępności i składu możliwych zasobów wodnych, w szczególności lodowej powierzchni i uwodnionych minerałów, w celu ich wykorzystania.

Postawienie pierwszej stopy na Marsie

SpaceX nie opublikowało zbyt wielu szczegółów na temat tego, jak właściwie planują postawić człowieka na powierzchni Marsa oraz czy będzie to zrobione z pomocą kapsuły Red Dragon czy MCT (Mars Colonial Transporter). Inni spekulowali jednak o wielkiej okazji. Zaktualizowana wersja misji Mars Direct korzystałaby na przykład ze statku Red Dragon. Misja Mars Direct była wcześniej zaplanowana jako mała misja marsjańska złożona z dwóch członków załogi i bez wykorzystania pojazdów na powierzchni.

Kolonizacja Marsa

Główny artykuł: Kolonizacja Marsa

Kolonia Marsjańska potrzebowałaby pewnych podstawowych części i wymaga przeprowadzenia określonych badań zanim zostanie założona.

 • Budowa modułów mieszkalnych do życia i pracy w nich.

 • Przeprowadzenie badań potwierdzających możliwość życia ludzi w marsjańskiej grawitacji bez ślepnięcia, utraty masy kości i mięśni. Również sprawdzenie możliwości reprodukcji i wychowywania dzieci.

 • Burze piaskowe mogą być powodem do szybszego, tymczasowego powrotu na orbitę, lecz kolonia marsjańska musi być w stanie przetrwać trudne warunki pogodowe bez strat i uszkodzeń.

 • Osłona przed promieniowaniem jest kluczowym elementem pozwalającym na długotrwały pobyt na powierzchni. Wymaga ona jednak zbyt dużej ilości materiałów aby przywieźć coś więcej niż minimalną osłonę z Ziemi. Na szczęście prawie wszystko zapewnia pewien stopień ochrony, więc tak na prawdę całość sprowadza się do utworzenia warstwy z tego, co dostępne na miejscu, w celu ochrony załogi.

 • Eksploatacja zasobów do stworzenia atmosfery, w której można oddychać, wody pitnej, farm z jedzeniem, produkcji oraz magazynowania energii elektrycznej i paliwa.

 • Wybranie lokalizacji kolonii bazując na mapach i dostępnych środkach, naturalnych schronień i lokalnej pogodzie.

Stworzenie Marsa samowystarczalnym

Danie ludzkości zapasowej planety jest najczęstszym cytowanym zdaniem Elona jako powód, dla którego chce polecieć na Marsa, lecz ciężko zrozumieć trudności z tym związane. Może kiedyś, w wystarczająco dużej kolonii, rynek będzie wywierał presję, aby użyć materiałów dostępnych na Marsie jak tylko to możliwe. Bez tego trudno sobie wyobrazić stworzenie samowystarczalnej kolonii.

Możemy jednak rozmawiać o tym, co to znaczy być samowystarczalnym. Mars nie potrzebuje mieć tych wszystkich zdolności jakie Ziemia posiada. Kolonia potrzebuje raczej tych zdolności, które umożliwią jej budowę kolejnej kolonii, czyli samoreplikacji. To znaczy zdolność do budowy technologii wspomnianych w powyższym dziale, jednak niekoniecznie w dokładnie ten sam sposób. Pojedyncza drukarka 3D zapewnia sporo możliwości, jednak ostatecznie potrzeba będzie możliwości produkowania elementów elektronicznych, choćby tylko do samych drukarek 3D. Drukowanie 3D jest co prawda uniwersalne, ale jest też bardzo powolne i źle przystosowane do produkcji wielkich obiektów na dużą skalę. W celu zbudowania czegoś tak wielkiego jak kolonia, tradycyjne metody będą stosowane do zrobienia takich rzeczy jak wypalanie cegieł, formowanie stalowych belek i walcowanie arkuszy plastiku.

Stworzenie międzyplanetarnego internetu

Główny artykuł: Internet na Marsie

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl