Eutelsat 10B

Aktualizacja: środa, 19 kwietnia 2023 14:13 (edytuj)
Numer misji #195  
Data 23 listopada 2022, 03:57 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Eutelsat 10B Press Kit
Pogoda 10%
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1049.11
Ładunek Eutelsat 10B
Masa ładunku ok. 5500 kg
Docelowa orbita GTO
Klient Eutelsat
Eutelsat 10B

Eutelsat 10B to należący do firmy Eutelsat satelita telekomunikacyjny, który ma przede wszystkim zapewniać łączność dla samolotów oraz statków. Jest to w pełni elektryczny satelita zbudowany przez firmę Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus-Neo-200, docelowo zostanie on umieszczony na szerokości geograficznej 10° E na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Dwa główne ładunki satelity będą służyły do transmisji o wysokiej przepustowości w paśmie Ku. Pierwszy z nich obejmie północną część Atlantyku, Europę, basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód, drugi natomiast inne części Oceanu Atlantyckiego, Afrykę i Ocean Indyjski. Każdy z nich oferuje maksymalną przepustowość 35 Gb/s. Dodatkowo na satelicie umieszczono transpondery w pasmach Ku i C, aby możliwe było zastąpienie satelity Eutelsat 10A, który ma zakończyć pracę w 2023 roku.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który został wykorzystany podczas tego lotu, brał wcześniej udział w dziesięciu misjach. Tym razem nie jest planowane jego odzyskanie. W momencie startu był to najstarszy aktywny booster we flocie.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl