Galileo L12

Aktualizacja: niedziela, 28 kwietnia 2024 12:28 (edytuj)
Numer misji #344  
Data 28 kwietnia 2024, 02:34 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1060.20
Ładunek Galileo 29 (Galileo FOC FM25), Galileo 30 (Galileo FOC FM27)
Masa ładunku 1603 kg
Docelowa orbita MEO
Klient ESA
Galileo L12

Podczas tego startu na średnią orbitę okołoziemską (MEO) wyniesiona została para satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Są one wyposażone w jeden rubidowy oraz dwa wodorowe maserowe zegary atomowe. Mają one pracować na orbicie przez co najmniej 12 lat.

Początkowo satelity miały zostać wystrzelone przy pomocy rakiety Sojuz ST, jednak po wybuchu wojny na Ukrainie stało się to niemożliwe z powodów geopolitycznych. Potem planowano ich wystrzelenie za pomocą rakiety Ariane 6, jednak znaczące opóźnienia w rozwoju tej rakiety spowodowały, że zdecydowano się na podpisanie kontraktu ze SpaceX.

Nie przeprowadzono lądowania pierwszego stopnia rakiety.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl